REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SPAM, czyli niechciane informacje

Anna Śmigulska
SPAM jest poważnym zagrożeniem.
SPAM jest poważnym zagrożeniem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla administratorów sieci, ale również dla zwykłych konsumentów.

Nazwa

Zjawisko przekazywania niechcianych informacji jest potocznie określane jako spam bądź spamming. Niekiedy stosuje się również nazwę UBE - unsolicitated bulk e-mail lub UCE - unsolicitedcommercial email. Najczęściej określany jako zjawisko polegające na wysyłaniu maili zawierających treści reklamowe, przy braku zgody adresata na otrzymywanie tego typu komunikatów. Można również spotkać się z nazwą spam na określenie wszelkiego przekazywania niezamawianych informacji w formie elektronicznej, tak że trafiają do zindywidualizowanego odbiorcy, jak na przykład wysyłanie niechcianych wiadomości na telefony komórkowe.

REKLAMA

Dane osobowe

REKLAMA

Przerażenie budzi fakt, że ingeruje on w prywatność osób otrzymujących tego typu wiadomości. Obraca się danymi osobowymi bez zgody osób, których te dane dotyczą, a adresy mailowe powinny być postrzegane jako dane osobowe umożliwiające identyfikację osoby fizycznej dany adres posiadającej. Czasem spam przybiera formę reklamy, która przedstawia informacje nieprawdziwe albo wprowadzające w błąd. W ten sposób konsumenci tracą zaufanie do handlu elektronicznego.

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną zabrania przesyłania niezamówionych informacji handlowych skierowanych do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, pod groźbą grzywny. Informacje handlową uznaje się za zamówioną, jeśli odbiorca wyraził zgodę na jej otrzymywanie, a w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. Zgoda odbiorcy nie może być domniemana. Ustawa jednak nie odnosi się do niezamówionych informacji, które nie posiadają cech informacji handlowej, a zawierają szpiegowskie oprogramowanie lub treści pornograficzne.

Dla kontrastu warto jest przedstawić definicję informacji handlowej

Każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach. Nie zalicza się do nich informacji służących do umożliwienia porozumiewania się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach, które nie służą osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tajemnica telekomunikacyjna

REKLAMA

Na gruncie prawa telekomunikacyjnego istnieje również pojęcie tzw. tajemnicy telekomunikacyjnej, która dotyczy m.in. danych użytkownika. Wszelkie zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie i inne wykorzystywanie danych objętych taką tajemnicą jest zakazane, chyba że jest to przedmiotem usługi bądź jest niezbędne do jej wykonania albo następuje za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których te dane dotyczą lub też dokonanie takich czynności jest niezbędne w celu zarejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych, w celu zapewnienia dowodów transakcji handlowej. Zakazane jest również używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonament lub użytkownik końcowy wyraził na to uprzednią zgodę.

Na tle problematyki spamu nie można zapominać o ochronione danych osobowych, które są naruszane w wyniku tego zjawiska. Problem polega również na tym, że niezależnie od tego, jaka ustawa zostanie wykorzystana, w większości przypadków trudno będzie wyegzekwować ewentualną decyzję sankcjonującą wysyłanie spamu.

Ze względu na charakter i skalę spammingu w Polsce oraz zbyt niską egzekucję obowiązujących przepisów proponowane są zmiany prawa telekomunikacyjnego.

Możliwe zmiany:

  • powstanie ogólnopolskiego punktu przyjmowania zgłoszeń o przypadkach masowego przesyłania spamu. Będzie on nie tylko gromadził informacje na potrzeby prowadzonych postępowań, ale również wykrywał i eliminował przypadki przesyłania spamów;
  • operatorzy i dostawcy usług będę zobowiązani do wskazywania punktów przyjęć zgłoszeń o naruszeniach bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, w szczególności przesyłania spamów, w ramach oferowanych usług;
  • operatorzy i dostawcy usług będą mogli blokować ruch w sieci;
  • użytkownicy, których urządzenia końcowe mogły zostać wykorzystane bez ich wiedzy i zgody do rozsyłania spamów, otrzymają wskazówki, jak zabezpieczyć się przed podobnymi przypadkami;
  • operatorzy i dostawcy będą musieli współpracować z punktami przyjęć skarg innych dostawców usług telekomunikacyjnych oraz usuwać nieprawidłowości w ciągu 2 dni od otrzymania informacji o nich;
  • obowiązkiem operatorów i dostawców będzie również przesyłanie informacji o adresacie spamów oraz przypadkach ich przesyłania spoza terytorium kraju do ogólnopolskiego punktu.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA