REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego.
Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego.

REKLAMA

REKLAMA

Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.

Miejsce zamieszkania oraz adres zameldowania nie są pojęciami tożsamymi. W większość oba adresy wskazują to samo miejsce, jednak nie zawsze tak będzie. Świadomość różnicy może mieć istotne znacznie przy postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

REKLAMA

W konkretnych sytuacjach może to oznaczać konieczność toczenia procesu w innym mieście, niż adres zameldowania pozwanego.

Oznaczając właściwość miejscową sądu kierujemy się miejscem zamieszkania pozwanego, a nie jego adresem zameldowania.

Zameldowanie

REKLAMA

Adres zameldowania ma charakter administracyjny. Służy on celom ewidencji ludności. Za pomocą zameldowania ma być ewidencjonowane faktyczne miejsce pobytu. Stąd też na każdym z nas ciąży obowiązek meldunkowy. Zgodnie z art. 10 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych aktywuje się on w sytuacji, gdy osoba przebywa dłużej niż trzy doby w określonej miejscowości pod tym samym adresem.

Zameldowanie jest dokonywane w ramach postępowania administracyjnego, a brak dopełnienia takiego obowiązku jest wykroczeniem. Art. 147 Kodeksu wykroczeń stanowi, iż kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zameldowanie nie jest potwierdzeniem żadnych praw zameldowanego do lokalu, czy też nie tworzy sytuacji prawnej. Jest jedynie potwierdzeniem faktycznego miejsca pobytu czasowego lub na stałe.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zamieszkanie

Od zameldowania należy odróżnić miejsce zamieszkania. Jest nim miejscowość, w której osoba fizyczna faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na pierwszy rzut oka miejsce zamieszkania oraz adres zameldowania nie różnią się zbytnio od siebie. W obydwu przypadkach chodzi o przebywanie w określonym miejscu z zamiarem stałego pobytu (ew. pobytu czasowego).

REKLAMA

Niemniej jednak są to dwa różne pojęcia. O ile miejsce zamieszkania określa zawsze rzeczywiste miejsce pobytu, o tyle adres zameldowania jedynie powinien go określać. Obecnie obowiązek meldunkowy jest praktycznie martwym prawem, a wiele osób ma miejsce zamieszkania inne, niż adres zameldowania.

Miejsce zamieszkania nie wymaga wpisu do żadnej ewidencji, w odróżnieniu od adresu zameldowania. W przypadku postępowania sądowego miejsce zamieszkania może być przedmiotem ustaleń sądu. Ma to duże znaczenie praktyczne.

Jan mieszka z rodzicami w Krakowie. Jest to zarazem miejsce zamieszkania, jak i zameldowania. Po skończeniu liceum Jan wyjeżdża na studia do Warszawy, gdzie wynajmuje mieszkanie. Pomimo przeprowadzki nie dopełnił jednak obowiązku meldunkowego, nie wymeldował się z rodzinnego domu w Krakowie i nie zameldował się w wynajmowanym mieszkaniu w Warszawie. W tej sytuacji zmianie uległo miejsce zamieszkania, zaś adres zameldowania pozostał ten sam. Ewentualne powództwo przeciwko Janowi będzie wytaczane w Warszawie, gdzie zamieszkuje, a nie w Krakowie, gdzie jest zameldowany.

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA