| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.

Choć przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne zakazują sprzedaży leków na receptę przez Internet, nie definiują pojęcia samej sprzedaży. Pozwala to na obchodzenie prawa w ten sposób, że uznają ją za sprzedaż pełnomocnikowi klienta (za którego uznaje się np. kuriera). „Pełnomocnictwa” udziela pacjent, zamawiając przez Internet lek.

Szczegółowe warunki handlu produktami leczniczymi przez Internet określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia podstawą wydania leku (w ramach sprzedaży wysyłkowej) jest zamówienie złożone:

1) w miejscu prowadzenia placówki;

2) telefonicznie;

3) faksem;

4) za pomocą poczty elektronicznej;

5) za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki.

Zobacz: Pseudoefedryna ograniczona nowelizacją ustawy

Rozporządzenie określa także zasady wysyłki produktu, która ma odbywać się w warunkach zapewniających jego jakość i bezpieczeństwo stosowania. Produkt ma być należycie zapakowany, opatrzony etykietą (pieczątka placówki, numer zamówienia, dane odbiorcy, numer telefonu kontaktowego).

Transport takiego produktu powinien odbywać się w wydzielonych przestrzeniach środku transportu, tak, aby zapewnić:

1) zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed mikroorganizmami i szkodnikami;

2) warunki uniemożliwiające pomieszanie i skażenie produktów leczniczych;

3) warunki uniemożliwiające dostęp do produktów leczniczych osobom nieupoważnionym;

4) kontrolę temperatury w czasie transportu

Przyjęta przez Senat nowelizacja wprowadzi definicję sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Za taką uznana zostanie umowa zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość. Definicja obejmie również wypełnianie drukowanego lub elektronicznego formularza czy też zamówienie składane telefonicznie. Uniemożliwi to obchodzenie przepisów i sprzedaż leków na receptę przez Internet będzie faktycznie zabroniona.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK