| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Zabawka dla malucha

Miałam ostatnio niemiłe doświadczenia z zakupem zabawki dla mojego siostrzeńca. Prezent okazał się niewypałem ze względu na zbyt małe elementy, które o mały włos nie zostały połknięte przez malucha. Stąd moje pytanie: na co powinnam zwracać szczególną uwagę przy zakupie zabawki?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić dla jakiego wieku jest przeznaczona zabawka, czy nie ma ostrzeżenia, że dziecko może się nią bawić tylko pod nadzorem dorosłych, np. w przypadku zabawek imitujących urządzenia oraz sprzęt dla dorosłych, np.zestaw kuchenny. Być może trzeba będzie jeszcze dokupić ochraniacze czy kask, jeśli kupimy łyżwy lub rolki. Jeśli kupujemy zabawki plażowe, nadmuchiwane, którymi można się bawić w wodzie, to na opakowaniu powinna być informacja, że dziecko może ich używać tylko na bezpiecznej głębokości i pod opieką dorosłych. Do niektórych zabawek, jak np. zjeżdżalnie, huśtawki, miniatury sprzętu dla dorosłych, musi być dołączona instrukcja montażu i konserwacji. Należy również sprawdzić, czy producent lub importer umieścił na opakowaniu swoją nazwę i adres.

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi na produkcie trzeba uważnie przyjrzeć się zabawce. Zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału została zrobiona, czy łatwo da się wyczyścić, czy nie ma ostrych krawędzi, widocznych uszkodzeń i czy wszystkie elementy są dobrze połączone, czy nie są zbyt małe, aby dziecko ich nie połknęło. Przy większych zabawkach sprawdzamy ich stabilność i wytrzymałość na nacisk.

Znak CE

Każda zabawka powinna posiadać powyższe oznaczenie CE, które informuje, iż produkt został stworzony zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Producent poniesie odpowiedzialność jeżeli produkt mając dane oznaczenie okaże się produktem niebezpiecznym

Na koniec dodam, iż za bezpieczeństwo każdego produkt, w tym zabawek, odpowiada zawsze producent.

Gdy zauważymy, iż dana zabawka jest niebezpieczna dla dziecka należy powiadomić o tym Inspekcję Handlową, która w laboratorium zbada zabawkę. Jeżeli testy potwierdzą, że stwarza ona zagrożenie dla dzieci, to zabawka zostanie wycofana ze sprzedaży i umieszczona w rejestrze produktów niebezpiecznych, który znajduje się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz: Prawa konsumenta

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znak CE na zabawce oznacza, że produkt jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa.
Znak CE na zabawce oznacza, że produkt jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK