| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany

Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany

Zakazane jest stosowania klauzul umownych uznanych prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Jeśli jednak przedsiębiorca czuje się na tyle bezkarny i mimo zwracania mu uwagi przez konsumenta i próby negocjacji celem wyeliminowania postanowień niedozwolonych z umowy, nadal nie wyraża na to zgody, można zastosować, oprócz dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, inne rozwiązanie.

Uprawnienia Prezesa UOKiK

Stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone jest godzącym w interesy konsumentów bezprawnym działaniem, tzw. praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Stosowania takich praktyk jest zakazane.

Jeżeli Prezes UOKiK po przeprowadzeniu postępowania (każdy może zgłosić na piśmie zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów) wyda decyzję o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów to nakazuje zaniechanie jej stosowania. W decyzji Prezes Urzędu może określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w celu zapewnienia wykonania nakazu, w szczególności:

  • zobowiązać przedsiębiorcę do złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i w formie określonej w decyzji;
  • nakazać publikację decyzji w całości lub w części na koszt przedsiębiorcy.

Decyzji nie wydaje się, jeśli przedsiębiorca zaprzestał stosowania tej praktyki.

Kary pieniężne

Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę, który dopuścił się stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnąłby przychodu w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, Prezes Urzędu może wyznaczyć karę pieniężną w wysokości do dwustu krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Przy ustalaniu wysokości kar pieniężnych należy uwzględnić w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uprzednie naruszenia dokonane przez przedsiębiorcę.

Karę pieniężną uiszcza się w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji Prezesa Urzędu. Po upływie tego terminu kara pieniężna podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK