| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza to świadczenie pieniężne, wypłacane z Funduszu emerytalno – rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zasadach określonych w ustawie.

KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją , której rola polega na obsłudze rolników i ich spraw, związanych z ubezpieczeniem społecznym. Zakres jej działalności rozciąga się na obejmowanie rolników ubezpieczeniem społecznym, opłacanie składek na to ubezpieczenie oraz przyznawanie i wypłatę świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń (emerytalno – rentowego, wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego).

W niniejszym artykule zajmiemy się świadczeniami emerytalnymi wypłacanymi z KRUS.

Emerytura rolnicza

Przysługuje ona osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat -  gdy chodzi o mężczyzn) oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu przez czas co najmniej 100 kwartałów (25 lat). Warunki te muszą być spełnione łącznie.

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu wlicza się także podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r. oraz okresy, od których zależy prawo do emerytury.

Emerytura składa się z dwóch części:

  • składkowej -  wypłacanej zawsze, gdy rolnik uzyska uprawnienie do świadczeń emerytalno – rentowych; nie ulega zawieszeniu,
  • ubezpieczeniowej - wypłacanej tylko, gdy rolnik zaprzestał działalności gospodarczej. W innej sytuacji może być zawieszona w całości lub części.

Podleganie ubezpieczeniu rolniczemu można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba potwierdzić. Jest to możliwe poprzez kilka sposobów. Można przedstawić tytuł władania gospodarstwem- akt notarialny, akt własności, umowę dzierżawy; można złożyć oświadczenie o pracy, a następnie przejęciu w gospodarstwie rolnym rodziców.

Zobacz też: Ubezpieczenie społeczne rolników

Wcześniejsza emerytura

KRUS umożliwia także przejście na emeryturę wcześniejszą. Jest to możliwe w przypadku osoby, która ukończyła 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna, podlegała ubezpieczeniu przez okres co najmniej 120 kwartałów (30 lat) i zaprzestała działalności rolniczej. Oznacza to, że ani ona ani współmałżonek nie jest właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego przekraczającego 1 ha lub nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. Aby warunek ten został uznany za spełniony, zainteresowana osoba powinna przenieść własność i posiadanie gospodarstwa na inną osobę. Forma przeniesienia nie ma znaczenia. Może to nastąpić w drodze umowy darowizny, umowy o dożywocie lub umowy sprzedaży. Za spełnienie wymogu zostanie uznane także: przekazanie gospodarstwa Agencji Nieruchomości Rolnych na Skarb Państwa, wydzierżawienie gospodarstwa osobie fizycznej lub prawnej.

Można korzystać z dwóch świadczeń. Po uzyskaniu wieku emerytalnemu i uprawnień do emerytury rolniczej – z KRUS oraz jednocześnie uprawnień do emerytury pracowniczej – z ZUS.

Podstawa prawna

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz serwis: Emerytura

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.
Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »