reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników zostało wyodrębnione z systemu ubezpieczeń społecznych ustawą z 20 grudnia 1990 roku. Wspomniana ustawa powołuje Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zobowiązując ją do realizacji zadań związanych z ubezpieczeniem społecznym rolników.

Rodzaje ubezpieczenia

W ramach ubezpieczenia społecznego wyróżnić można dwa rodzaje ubezpieczenia tj. ubezpieczenie emerytalno-rentowe, które są finansowane w przeważającej części z dotacji budżetowej, uzupełnionej dochodami ze składek ubezpieczonych rolników oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, świadczenia z których realizowane są jedynie ze składek od rolników, gromadzonych w Funduszu Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Zobacz: Porady prawne

Zadania KRUS

Do podstawowych zadań KRUS należą przede wszystkim obsługa rolników w sprawach dotyczących obejmowania ubezpieczeniem społecznym rolników i opłacania składek na to ubezpieczenie. KRUS przyznaje i wypłaca świadczenia pieniężne z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, jak również wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.

Zadania KRUS dotyczą także m.in. prowadzenia działalności prewencyjnej na rzecz upowszechniania zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz eliminowania zagrożeń w miejscu pracy i życia rolników. Inne działania tej instytucji skupiają się wokół prowadzenia dobrowolnej, nieodpłatnej rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych doświadczeń KRUS, zagrożonych niezdolnością do pracy, bądź trwale lub okresowo całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym. 

Zobacz również: Działalność gospodarcza a KRUS

KRUS prowadzi także odrębny system orzecznictwa lekarskiego w związku z ustalaniem prawa ubezpieczonych w KRUS do świadczeń zależnych od niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub medycznej oceny stanu zdrowia. Ponadto z dniem wejścia Polski do UE KRUS realizuje zadania związane z koordynacją zabezpieczenia społecznego w krajach Unii Europejskiej.

Zobacz również: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

KRUS prowadzi odrębny system orzecznictwa lekarskiego.
KRUS prowadzi odrębny system orzecznictwa lekarskiego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama