| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Szczególne uprawnienia do świadczeń z opieki zdrowotnej

Szczególne uprawnienia do świadczeń z opieki zdrowotnej

Osoby, którym przysługują szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Należą do nich m.in. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Przeszczepu, inwalidzi wojskowi oraz żołnierze.

Uprawnienia Honorowego Dawcy Krwi i Przeszczepu

Osobom, które posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu (limit cen leków posiadających tę samą nazwę międzynarodową albo różne nazwy międzynarodowe, ale podobne działanie terapeutyczne), zaopatrzenie w leki objęte wykazami:

  1. leków podstawowych i uzupełniających,
  2. leków, które osoba posiadająca tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.

Recepty

Leki te wydawane są na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.

Osoba przedstawiająca receptę do realizacji jest obowiązana do okazania odpowiedniej legitymacji: Honorowego Dawcy Krwi lub Przeszczepu.

Żołnierze

Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe oraz pełniący służbę kandydacką, służbę przygotowawczą lub służbę wojskową przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe. Oprócz tego przysługuje im bezpłatne zaopatrzenie w leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Zobacz: Gdzie odbywa się leczenie uzdrowiskowe

Inwalidzi wojskowi

Bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających przysługuje również osobom, które są inwalidami wojskowymi; które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach określonych w art. 7 i 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych (m.in. w walce z wrogiem, na froncie, w związku z pobytem w niewoli lub w obozie dla internowanych, w związku z udziałem w ruchu podziemnym lub partyzanckim oraz z pobytem w niewoli, w obozach koncentracyjnych lub w więzieniach za udział w tym ruchu) oraz ich rodzin i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów, ponadto osobom, które są cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK