| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Dla kogo renta rodzinna?

Dla kogo renta rodzinna?

Osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej wymienia ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mówiąc najogólniej, świadczenie to przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wyżej wymienionych dzieci , wnucząt i rodzeństwa.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje także rozwiedzionym małżonkom, którzy przy spełnieniu pozostałych warunków mają w dniu śmierci małżonka prawo do alimentów ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Zobacz również serwis: Alimenty między małżonkami

Mimo niespełniania opisanych warunków wdowy (i wdowcy), które nie mają niezbędnych źródeł utrzymania mają prawo do renty rodzinnej przez okres jednego roku od chwili śmierci męża. W okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej wdowy (oraz wdowcy) maja prawo do otrzymywania świadczenia , nie dłużej jednak niż przez dwa lata od chwili śmierci małżonka.

Rodzice

Chodzi tu nie tylko o rodziców biologicznych, ale również o ojczyma, macochę oraz rodziców adopcyjnych.
Osoby te mogą otrzymywać rentę rodzinną, jeżeli:
- ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania;
- spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca m. in. kryterium wieku.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »