| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym

Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym

Artykuł 85 kodeksu karnego stanowi, że jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Karę łączną orzeka się w wypadku tzw. realnego zbiegu przestępstw. Sprawca dopuścił się dwóch lub więcej przestępstw, przestępstwa te nie zostały przedzielone chociażby nieprawomocnym wyrokiem. Wówczas orzeczone kary podlegają połączeniu w jedną karę łączną. Mogą to być kary tego samego rodzaju, ale niekoniecznie, ponieważ można, stosując odpowiedni przelicznik, połączyć karę ograniczenia wolności z karą pozbawienia wolności. Przeliczaniu nie podlega kara grzywny. Można orzekać łączną karę pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny, lecz grzywna nie może być łączona z inną karą w jedną karę.

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego przewidują rozwiązanie, które umożliwi wymierzenie kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności, jeżeli suma kar łączonych wynosi 25 lat lub więcej, i co najmniej jedna z nich wynosi nie mniej niż 10 lat pozbawienia wolności. Dotychczas w takiej sytuacji maksymalny wymiar kary łącznej wynosił 15 lat.

Zobacz: Nowelizacja kodeksów karnych

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 kodeksu karnego sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 15 lat pozbawienia wolności. Karę ograniczenia wolności wymierza się w miesiącach i latach. Kara łączna grzywny nie może przekraczać 270 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności oraz nie może przekraczać 135 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary ograniczenia wolności. Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny wymierza się kwotowo.

Zobacz również: Na czym polega łączenie kar

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK