| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym

Kara łączna - zmiany w kodeksie karnym

Artykuł 85 kodeksu karnego stanowi, że jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Karę łączną orzeka się w wypadku tzw. realnego zbiegu przestępstw. Sprawca dopuścił się dwóch lub więcej przestępstw, przestępstwa te nie zostały przedzielone chociażby nieprawomocnym wyrokiem. Wówczas orzeczone kary podlegają połączeniu w jedną karę łączną. Mogą to być kary tego samego rodzaju, ale niekoniecznie, ponieważ można, stosując odpowiedni przelicznik, połączyć karę ograniczenia wolności z karą pozbawienia wolności. Przeliczaniu nie podlega kara grzywny. Można orzekać łączną karę pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny, lecz grzywna nie może być łączona z inną karą w jedną karę.

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego przewidują rozwiązanie, które umożliwi wymierzenie kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności, jeżeli suma kar łączonych wynosi 25 lat lub więcej, i co najmniej jedna z nich wynosi nie mniej niż 10 lat pozbawienia wolności. Dotychczas w takiej sytuacji maksymalny wymiar kary łącznej wynosił 15 lat.

Zobacz: Nowelizacja kodeksów karnych

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 kodeksu karnego sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 15 lat pozbawienia wolności. Karę ograniczenia wolności wymierza się w miesiącach i latach. Kara łączna grzywny nie może przekraczać 270 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności oraz nie może przekraczać 135 stawek dziennych - jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary ograniczenia wolności. Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny wymierza się kwotowo.

Zobacz również: Na czym polega łączenie kar

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK