| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

W Polsce w obiegu znajduje się obecnie ponad 30 milionów kart płatniczych. Każda z nich narażona jest na ryzyko kradzieży lub zaginięcia – a w rezultacie - użycia wbrew woli posiadacza karty. Kto jednak odpowiada za nieuczciwą transakcję?

Przepis art. 28 Ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych reguluje zasady odpowiedzialności za oszukańcze transakcje kartami płatniczymi.

Posiadacza karty obciążają operacje dokonane kartą przez osoby, którym posiadacz udostępnił kartę lub ujawnił kod identyfikacyjny (PIN).

Inna sytuacja zachodzi w przypadku utraty karty (np. kradzieży). Wówczas posiadacza karty obciążają operacje dokonane skradzioną kartę, lecz jedynie do kwoty równowartości 150 Euro Resztę kwoty na którą opiewa transakcja oszukańcza ponosi wydawca karty (np. bank).

Ograniczenie odpowiedzialności do 150 Euro nie zachodzi jednak w przypadku w którym do oszukańczej operacji kartą doszło na skutek winy posiadacza lub użytkownika karty.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Ponadto, posiadacza karty nie obciążają oszukańcze operacje utraconą kartą, jeżeli do ich dokonania doszło w skutek braku ostrożności ze strony wydawcy karty lub jej akceptanta (tj. punktu handlowo – usługowego).

Co do zasady, posiadacza nie obciążają oszukańcze transakcje dokonane po zgłoszeniu wydawcy utraty karty. Niemniej, nawet w tej sytuacji posiadacz odpowiada za dokonanie transakcji oszukańczej, jeśli do jej dokonania doszło w wyniku winy umyślnej posiadacza lub użytkownika karty.

Jedynymi podmiotami uprawionymi do używania karty płatniczej są: posiadacz karty lub jej uprawniony użytkownik.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych; art. 28.

reklama

Autor:

Kancelaria Radców Prawnych Stopczyk & Mikulski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadacza nie obciążają oszukańcze transakcje dokonane po zgłoszeniu wydawcy utraty karty.
Posiadacza nie obciążają oszukańcze transakcje dokonane po zgłoszeniu wydawcy utraty karty.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »