| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Coraz częstsze stają się przestępstwa zniesławienia za pomocą internetu. Osoby, które padły ofiarą szykanowania w sieci powinny wiedzieć, że mogą wystąpić na drogę sądową. Należy jednak podkreślić, że przestępstwo zniesławienia przedawnia się z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.

Internet sprzyja popełnianiu wielu czynów zabronionych, ponieważ zapewnia sprawcom poczucie całkowitej anonimowości. Istnieje wiele portali internetowych, na których użytkownicy mogą wyrazić swoje opinie i poglądy na temat różnych spraw. Sami decydują o tym, co chcą napisać. Publikowane treści nie zawsze są jednak zgodne z prawdą i zdarza się, że naruszają dobra osobiste innych osób.

Przestępstwo zniesławienia polega na pomówieniu osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego środowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Ściganie przestępstwa zniesławienia odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że od woli pokrzywdzonego zależy wniesienie i popieranie aktu oskarżenia. Może on sam skierować uproszczony akt oskarżenia bezpośrednio do właściwego sądu bądź też skierować ustną lub pisemną skargę do Policji, która zabezpieczy dowody, a następnie prześle skargę do właściwego sądu.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

Zobacz: Przedawnienie karalności

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 r. uznał, że chwilą popełnienia przestępstwa zniesławienia, polegającego na umieszczeniu w sieci internet treści o charakterze zniesławiającym, jest chwila dokonania danego wpisu, a nie jego usunięcia. Wyjaśnił również, że możliwe jest, że interesy pokrzywdzonego naruszane są tak długo, jak długo na portalu internetowym dostępna jest publicznie treść, która go zniesławia, nie przesądza to jednak o trwałości przestępstwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »