| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Obecnie, aby otrzymać zaświadczenia o niekaralności niezbędne jest złożenie wniosku na formularzu i uiszczenie stosownej opłaty. Być może wkrótce ulegnie to zmianie. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, która umożliwi otrzymanie zaświadczenia przez Internet.

Jakie informacje znajdziemy w KRK?

Krajowy Rejestr Karny jest rejestrem, w którym gromadzone są informacje na temat:

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  2. prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych;
  3. prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;
  4. tymczasowo aresztowanych;
  5. poszukiwanych listem gończym;
  6. nieletnich, wobec których orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze, a także tych, których umieszczono w schroniskach dla nieletnich.

Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane zgromadzone są w rejestrze karnym. W tym celu należy złożyć zapytanie o udzielenie takich informacji.

Co powinno znaleźć się z zapytaniu?

Zapytanie o informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Karnym powinny zawierać nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, miejsce zamieszkania, obywatelstwo oraz numer PESEL wnioskodawcy (odpowiednie formularze możemy znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl).

Za udzielenie informacji pobierana jest opłata w wysokości 50 zł.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czy zaświadczenie można otrzymać drogą elektroniczną?

Jak dotąd nie było możliwości otrzymania zaświadczenia o niekaralności przez Internet. Być może wkrótce ulegnie to zmianie. Prowadzone są bowiem prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, które przewidują m.in. możliwość uzyskania takiego zaświadczenia drogą elektroniczną.

Aby otrzymać elektroniczny dokument, trzeba będzie założyć bezpłatna skrzynkę dostępową na internetowej platformie Ministerstwa Sprawiedliwości. Niezbędne będzie opatrzenie wniosku bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem (dla osób, które go nie posiadają, będą musiały liczyć się z kosztem ok. 200-300 zł).

Za wydanie zaświadczenia tą drogą również będzie pobierana opłata, która zostanie określona przez ministra sprawiedliwości. Najprawdopodobniej będzie się ją uiszczać za pomocą przelewu bankowego, internetowych kart płatniczych lub systemów płatności elektronicznej.

W ten sposób uzyskana i wydrukowana kopia byłaby ważna jak urzędowe zaświadczenie. Rozwiązanie, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości pozwoliłoby załatwić sprawę bez wychodzenia z domu i wypełniania formularzy.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK