| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Resocjalizacja poprzez sztukę

Resocjalizacja poprzez sztukę

Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Penalizacja złego zachowania i izolacja "za kratami" rozwiązuje problem tu i teraz.

Kształtowanie osobowości młodego człowieka w normalnych warunkach odbywa się poprzez kontakt z otoczeniem, a to właśnie w zakładach poprawczych jest utrudnione.

Wychowanki boją się, że po powrocie do "normalnego świata", zostaną wystawione na dawne pokusy i stare nawyki w nich zwyciężą.

Suma wzajemnych uprzedzeń – społeczeństwa i wychowanek zakładów poprawczych, powoduje że integracja po odbyciu kary staje się często niemożliwa. My boimy się ich a one nas.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę jest bardzo starą ideą, ale dopiero w poprzednim stuleciu stała się praktyką w zakładach penitencjarnych i poprawczych.

Do działań artterapeutycznych można zaliczyć:

muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, instrumenty i nagrania muzyczne,
terapię za pomocą sztuk plastycznych: grafiki, rysunku, rzeźby, itp.,
choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
dramatoterapię, czyli warsztaty aktorskie, odgrywanie ról,
biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, literatury, i wiele innych.

Sztuka, a w szczególności praca nad własną ekspresją to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona wychowankom na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, uczy komunikacji z sobą i innymi, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy.

Błękitny Express to projekt artystyczny prowadzony przez pół roku przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach.

Celem projektu "Błękity Express" jest przyczynienie się do przerwania procesu gettoizacji i stygmatyzacji wychowanek Zakładu oraz zmiana wizerunku społecznego "dziewczyn z poprawczaka" poprzez publiczne prezentacje ich dokonań, obudzenie w wychowankach Zakładu wiary we własne siły, chęci do samorozwoju, edukacji i uczestnictwa w kulturze. Resocjalizacja, aktywizacja i integracja społeczna wychowanek, przełamywanie postawy wyuczonej bezradności, motywowanie do pracy nad sobą oraz kształtowanie umiejętności społecznych.

Przy okazji realizacji projektu "Błękitny Ekspress" Stowarzyszenie Praktyków Kultury zorganizowało w dniach 23-24 maja piknik artystyczny Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w warszawskiej Falenicy. Schronisko dla nieletnich i zakład poprawczy otoczone są brzydkim, dawno niemalowanym murem. To on zainspirował nas do działania. Z pomysłu na malowanie muru w kolorowe szablony rozwinęła sie idea wiosennego pikniku artystycznego – mówi Patrycja Stefanek, rzeczniczka stowarzyszenia.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy
Graffiti autorstwa Ita-shi i SC na murze Zakładu w Falenicy

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK