| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Jakie są podstawy wznowienia postępowania karnego?

Jakie są podstawy wznowienia postępowania karnego?

Przepisy procedury karnej zawierają zamknięty katalog podstaw wznowienia postępowania karnego. Z podstawami wznowienia wiąże się tzw. kierunek wznowienia postępowania.

  • zachodzi okoliczność określona w art. 11 § 3 Kodeksu postępowania karnego, czyli nastąpiło uchylenie lub zmiana wyroku, w sytuacji gdy owy wyrok stanowił podstawę decyzji procesowej w innej sprawie (tzw. umorzenie absorpcyjne).

Wskazane umorzenie absorpcyjne polega na tym, iż postępowanie w sprawie o występek, zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 5 w stosunku do danego sprawcy można umorzyć, jeżeli orzeczenie wobec oskarżonego kary byłoby oczywiście niecelowe ze względu na rodzaj i wysokość kary prawomocnie orzeczonej za inne przestępstwo, a interes pokrzywdzonego temu się nie sprzeciwia. W sytuacji, w której ów wyrok jest uchylony przestaje istnieć podstawa umorzenia postępowania, w związku z czym postępowanie to należy podjąć.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Sąd może również podjąć postępowanie w sytuacji, w której w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia.

Wskazana powyżej podstawa wznowienia została określona jako “neutralna” albowiem postępowanie podjęte wskutek stwierdzenia popełnionego przestępstwa wpływającego na treść wyroku może prowadzić do wznowienia postępowania zarówno na niekorzyść oskarżonego (np. jeśli okaże się, że przekupił on sędziego aby wydał łagodny wyrok) jak i na korzyść (np. w przypadku gdyby okazało się, że dowody w sprawie będące podstawą skazania były sfałszowane).

Należy dodatkowo wskazać, iż wznowienie postępowania z uwagi na stwierdzenie uchybień przewidzianych w art. 439 Kodeksu postępowania karnego pkt 1-8 (tzw. bezwzględnych przyczyn odwoławczych) nie określa kierunku przyszłego postępowania.

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK