| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Obecnie funkcjonariusz, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji, gdy uszczerbek wynosi co najmniej 20%. Podstawę obliczenia wysokości odszkodowania stanowi kwota dwunastomiesięcznego uposażenia.

Rządowy projekt wprowadza dość istotne zmiany. Jednorazowe odszkodowanie będzie wypłacane już za 1% uszczerbku na zdrowiu. Wynosić będzie ono 20% przeciętnego uposażenia dla danej formacji. Co będzie to oznaczać w praktyce? Z jednej strony stawka jednorazowego odszkodowania wzrośnie (będzie wynosić – przy przeciętnym uposażeniu funkcjonariusza Policji w wysokości 3703,69 zł – 740,74 zł, czyli prawie o 160 zł więcej niż dotychczas). Z drugiej, będzie identyczne dla każdego funkcjonariusza, choćby ten miał znaczenie wyższe od przeciętnego uposażenie.

Zobacz również serwis: Policja

Jak dotąd, kwestia chorób zawodowych policjantów, regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą w Policji, z tytułu których przysługują odszkodowania określone w ustawie.

Po zmianach wykaz chorób zawodowych będzie określony w ustawie. Za chorobę zawodową uznana będzie choroba powstała w związku z warunkami służby w danej formacji. To znaczy taka, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku służby albo w związku ze sposobem wykonywania służby (np. pełnienie służby w miejscu, gdzie jest się narażonym na bardzo wysoką temperaturę).

Co więcej, jednorazowe odszkodowanie będzie przysługiwało również w sytuacji, gdy funkcjonariusz poniesie koszty zakupu przedmiotów ortopedycznych lub świadczeń stomatologicznych, jeżeli korzystanie z nich było efektem wykonywanej służby.

Należy jednocześnie podkreślić, że jednorazowe odszkodowanie będzie również przysługiwało rodzinie funkcjonariusza, który zmarł na skutek wypadku bądź choroby pozostających w związku z pełnieniem służby. Wysokość odszkodowania zależna będzie od liczby osób do niego uprawnionych oraz stopnia pokrewieństwa. Np.:
• jeżeli do odszkodowania uprawniony jest wyłącznie małżonek funkcjonariusza przysługuje mu 18-krotność przeciętnego uposażenia;
• gdy uprawnionym jest inny członek rodziny: 9-krotność przeciętnego uposażenia;
• jeżeli do jednorazowego odszkodowania są uprawnieni równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci - odszkodowanie to przysługuje w wysokości 18-krotnego przeciętnego uposażenia, zwiększonego o 3,5-krotne przeciętne uposażenie na każde dziecko.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK