| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Nie każdy przestępca zasługuje na długą i dolegliwą karę. Wobec osób, które popełniły przestępstwo po raz pierwszy, jak również wobec tych którzy okazują żal za popełnione czyny można zastosować środki probacyjne.

Polegają one na tym, że wobec sprawcy, w okresie próby, nie stosuje się pewnych dolegliwości karnych. Takim środkiem jest między innymi warunkowe umorzenie postępowania.

Przesłanki warunkowego umorzenia

Warunkowego umorzenia postępowania nie można stosować do każdego sprawcy. Z tej instytucji będzie mógł korzystać tylko sprawca, który wcześniej nie był karany za przestępstwo umyślne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość przestępstw opisanych w polskim prawie to przestępstwa umyślne. Jeżeli przepis nie stanowi, że przestępstwo można popełnić nieumyślnie oznacza to, że można go dokonać jedynie umyślnie.

Drugą przesłanką umożliwiająca warunkowe umorzenie postępowania jest to, aby wina i szkodliwość społeczna zarzucanego czynu nie były znaczne.

Dodatkowo okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości.

Kolejną przesłanką jest pozytywna prognoza społeczno- psychologiczna. Chodzi mianowicie o właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia sprawcy. Jeżeli uzasadniają one przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego, wtedy możemy skorzystać z tej instytucji.

Zobacz: Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania

Gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym

Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności. Chodzi więc tu o przestępstwa łagodniejszego rodzaju. Nigdy też nie będzie można warunkowo umorzyć postępowania wobec sprawcy zbrodni.

Łagodniej natomiast traktuje się sprawców, którzy pojednali się z pokrzywdzonym. Gdy taka okoliczność miała miejsce lub gdy sprawca naprawił szkodę albo sprawca i pokrzywdzony uzgodnili sposób naprawienia szkody, warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Polski ustawodawca wyszedł z założenia, że niektórym sprawcom warto dać „drugą szansę’. Wyrazem tego jest instytucja warunkowego umorzenia postępowania. Nie można jej jednak stosować do osób popełniających poważne przestępstwa.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.
Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK