reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia, różnice dotyczą jednak skutków takich orzeczeń.

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia. Obecnie tylko sąd jest władny postępowanie warunkowo umorzyć, bowiem taka forma zakończenia postępowania jest stwierdzeniem winy, a osoba, wobec której prokurator skierował wniosek o warunkowe umorzenie postępowania uważana jest za oskarżonego.

Jeśli chodzi o umorzenie postępowania to decyzję taką może podjąć zarówno sąd jak i prokurator. Inne są również przesłanki umorzenia i warunkowego umorzenia postępowania.

Warunkowe umorzenie postępowania.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie wobec oskarżonego, jeżeli:

  • wina i społeczna szkodliwość zarzuconego mu czynu nie są znaczne,
  • czyn zagrożony jest karą nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • postawa i dotychczasowa niekaralność za przestępstwo umyślne, warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, iż będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Mamy to więc do czynienia z sytuacją, w której sąd stwierdza winę oskarżonego jednak nie wymierza mu kary, lecz postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone na okres próby, który wynosi od roku do lat 2.

W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki np. oddać go pod dozór kuratora czy osoby godnej zaufania, orzec świadczenie pieniężne czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres do 2 lat.

Jak nadmieniono wyżej, co do zasady postępowanie karne może zostać warunkowo umorzone w przypadku gdy czyn zarzucony oskarżonemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Kodeks karny przewiduje jednak możliwość umorzenia warunkowego postępowania dotyczącego przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Warunkiem, jest pojednanie się sprawcy z pokrzywdzonym i naprawienie wyrządzonej mu szkody, bądź też uzgodnienie z pokrzywdzonym sposobu jej naprawienia.

Podjęcie postępowania

Postępowanie warunkowo umorzone MUSI zostać przez sąd podjęte jeżeli sprawca w okresie próby popełni przestępstwo umyślne za które zostanie prawomocnie skazany.

Sąd MOŻE natomiast podjąć postępowanie karne, jeśli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, a więc np. popełni inne przestępstwo, a także gdy nie naprawi szkody pokrzywdzonemu, lub nie wykonuje nałożonych przez sąd obowiązków.

Po upływie okresu próby oraz dodatkowego okresu 6 miesięcy warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki.
W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama