| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy sąd może wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności?

Kiedy sąd może wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności?

Najsurowszą karą przewidziana przez polski kodeks karny jest kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jest to kara orzekana za najcięższe przestępstwa. Jest ona substytutem kary śmierci.

Zadaniem kary śmierci jest trwałe wyeliminowanie ze społeczeństwa jednostki. Dlatego też karę tę należy stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Trzeba wiedzieć, że jest to obecnie najsurowsza z możliwych kar przewidzianych przez polskie prawo.

Kiedy można stosować?

Karę dożywotniego pozbawienia wolności można stosować tylko za takie przestępstwo, w którego sankcji się ona znajduje. Kara ta jest zawsze w sankcji alternatywnej. Oznacza to, że jest jedną z kilku kar jakie można wymierzyć za dane przestępstwo.

Ustawodawca wprowadza ją w sankcjach niewielu przestępstw. Przewidziana ona może być tylko za wyjątkową zbrodnię. Przykładem może być zabójstwo. Przy czym i w tym wypadku sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności (od lat 8 do 15), kare 25 lat pozbawienia wolności oraz właśnie dożywotnie pozbawienie wolności.

Kara ta ma wyeliminować jednostkę ze społeczeństwa. Zatem można ją wymierzyć sprawcy zdemoralizowanemu, który ze względu na swoje warunki i właściwości nie może funkcjonować w społeczeństwie.

Karę tę można wymierzać tylko za przestępstwa o wysokiej szkodliwości społecznej.

Wobec kogo nie orzeka się kary pozbawienia wolności?

Kary tej nie można stosować wobec osoby, która popełniając przestępstwo nie miała ukończonych 18 lat. W ten sposób nie można trwale usuwać ze społeczeństwa osób młodych. Ustawodawca wychodzi z założenia, że trzeba im dać drugą szansę i możliwość powrotu do normalnego życia.

Zobacz: Kara pozbawienia wolności

Przy karze łącznej

Jeżeli sąd wymierza karę łączną a jedna z kar podlegających łączeniu to dożywocie, wtedy karą łączną jest zawsze dożywotnie pozbawienie wolności.

To samo dotyczy łączenia kilku kar dożywotniego pozbawienia wolności. Gdy łączymy kilka takich kar zawsze karą łączną jest dożywocie. W Polsce nie można otrzymać kary podwójnego dożywotniego pozbawienia wolności.

Karę dożywotniego pozbawienia wolności można wymierzyć również w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności. Wtedy sąd ma prawo wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Kara dożywotniego pozbawienia wolności wymierzana jest bardzo rzadko. Na karę taką sąd skazuje tylko wyjątkowo zdemoralizowane jednostki, nie nadające się do funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara dożywocia ma wyeliminować niebezpieczną jednostkę ze społeczeństwa.
Kara dożywocia ma wyeliminować niebezpieczną jednostkę ze społeczeństwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK