| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Terminy > Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie

Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie

Kupiłem niedawno sprzęt elektroniczny, na które sprzedawca wystawił mi gwarancję. W domu zauważyłem, że w dokumencie okres gwarancji został określony na 6 miesięcy. Tymczasem w reklamie producent przekonywał, że gwarancja trwa rok. Czy to jest zgodne z prawem?

Tak. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma gwarancjami. Dokument wystawiony przez sprzedającego jest gwarancją sprzedawcy. Jeżeli producent w reklamie zobowiązał się do objęcia produktu roczną gwarancją, to takie oświadczenie także jest wiążące.

Gwarancja, jako umowne zobowiązanie może być wystawiona przez wiele podmiotów. W zależności od okoliczności gwarantem może być sprzedawca, producent, czy chociażby przedsiębiorca specjalizujący się w naprawie określonych towarów.

Gwarancja sprzedawcy musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem gwarancyjnym, który jest nam wydawany wraz towarem.  Obowiązki sprzedającego wynikają z art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Przy wydaniu dokumentu gwarancyjnego sprzedawca będzie więc musiał  sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z tymi, które znajdują się na towarze. Sprawdzony powinien być także stan plomb oraz innych zabezpieczeń produktu.

Samo oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane w sposób jasny i niebudzący wątpliwości.

Oddzielnie należy traktować gwarancję, jaka została nam udzielona przez producenta. Nie zawsze będzie ona stwierdzona dokumentem.

Oświadczenie dotyczące gwarancji, może być zamieszczone również w reklamie. W tym przypadku, gdy taka sytuacja miała miejsce, a gwarantem nie jest sprzedawca, tylko np. producent, wtedy nie ma obowiązku wydania dokumentu gwarancyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dochodzić naszych praw wynikających z gwarancji. Oświadczenie producenta znajdujące się w reklamie ma taką samo moc, jak gwarancja udzielona nam w dokumencie gwarancyjnym.

W podanym przykładzie konsument będzie miał możliwość, w sytuacji gdy towar nie odpowiada określonym właściwościom, żądać spełnienia określonych w gwarancjach obowiązków zarówno od producenta, jak od sprzedawcy. Po 6 miesiącach, gdy gwarancja sprzedawcy wygaśnie, konsument nadal będzie miał możliwość zwrócenia się z żądaniem do producenta.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »