| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Czy można wstrzymać dostawę gazu

Czy można wstrzymać dostawę gazu

Przedsiębiorstwo gazownicze zawiesiło dostawy gazu mojemu znajomemu. Stwierdzono nieszczelności w wewnętrznej instalacji gazowej położonej wewnątrz budynku. Oceny dokonała jakaś firma zajmująca się kontrolą i remontami instalacji gazowych. Czy mieli do tego prawo? Złożona został reklamacja w tej sprawie, czekamy na odpowiedź.

Podmiot zajmujący się remontami instalacji gazowych powinien posiadać odpowiednie uprawnienia. Nieszczelna instalacja gazowa może być przyczyną wybuchu gazu. Zaznaczyć należy, że dbanie o prawidłowy stan wewnętrznej instalacji gazowej oraz ewentualna jej naprawa należy do obowiązków współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. W opisanym przypadku mamy do czynienia z niemożnością świadczenia uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa. W związku z nieszczelnością wewnętrznej instalacji gazowej, gaz nie mógł być doprowadzany do poszczególnych lokali mieszkalnych. Usunięcie usterek instalacji przeciwdziałając jednocześnie możliwości wybuchu gazu jest przesłanką, która zwalnia przedsiębiorstwo gazownicze od odpowiedzialności.

Ciężko mówić o tym, że przedsiębiorstwo energetyczne ponosi winę za nieuzasadnione wstrzymanie gazu. Przyczyną tego był bowiem zły stan techniczny wewnętrznej instalacji gazowej. Odcięcie dopływu gazu dokonało natomiast inne przedsiębiorstwo, zawodowo zajmujące się remontami tego typu instalacji.

Zobacz również: Jakie obowiązki ma przedsiębiorstwo energetyczne

W związku z powyższym odbiorca końcowy, czyli konsument powinien znowu odbierać przesyłany gaz. Jednak dopiero po usunięciu nieprawidłowości w instalacji gazowej. Może tego dokonać tylko osoba mającą odpowiednie uprawnienia techniczne. Wznowienie dostawy gazu następuje po przekazaniu pozytywnych wyników do danego przedsiębiorstwa energetycznego.

Zobacz również: Czy do przedsiębiorstwa energetycznego można złożyć reklamację

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK