| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Z dniem 1 marca 2009r. weszła w życie Umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. Umowa ta reguluje stosunki polsko-amerykańskie w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z postanowieniami Umowy, w celu przyznania świadczenia z tytułu niezdolności do pracy instytucja ubezpieczeniowa każdego państwa - określa niezdolność do pracy na podstawie własnych przepisów.

W Polsce dla potrzeb uzyskania prawa do renty określa się stopień niezdolności do pracy ( przed 1 września 1997 r. określano inwalidztwo I, II lub III grupy). Pana świadczenie rentowe obecnie określane jest jako renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (dawna II grupa inwalidów).

W Polsce oceny niezdolności do pracy, jej stopnia, ustalenia daty powstania niezdolności, trwałości lub jej przewidywanego okresu, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS, a w razie zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika - komisja lekarska ZUS. Ustaleń takich dokonuje się także wówczas, gdy osoba ubiegająca się o rentę mieszka na stałe w USA . W odniesieniu do takiej osoby, lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny niezdolności do pracy na podstawie zaświadczenia PL/USA7 Opinii lekarskiej wypełnionego przez lekarza prowadzącego w USA oraz na podstawie dokumentacji dotyczącej przebiegu leczenia przedłożonej przez osobę ubiegającą się o świadczenia z ZUS. Na wniosek ZUS, instytucja amerykańska może również udostępnić posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą danej osoby lub zorganizować dla takiej osoby badania lekarskie. Wyniki badań przekazywane są do ZUS.

Jak wynika z przekazanych informacji Pan miał już ustalone prawo do okresowej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednakże z uwagi na to, że nie zgłosił się Pan na badanie kontrolne prawo do renty ustało. Zgodnie bowiem z przepisami art. 102 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) – prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy, czyli tak jak w Pana przypadku – ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano. Ewentualne dalsze prawo do renty uzależnione jest od wyniku ustaleń orzeczniczych dokonanych przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Jeżeli lekarz orzecznik ( komisja lekarska) orzeknie. że jest Pan nadal niezdolny to pracy lub też, że niezdolność do pracy ustała i powstała w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty – wówczas zostanie Panu przywrócone prawo do renty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »