| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Z dniem 1 marca 2009r. weszła w życie Umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. Umowa ta reguluje stosunki polsko-amerykańskie w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z postanowieniami Umowy, w celu przyznania świadczenia z tytułu niezdolności do pracy instytucja ubezpieczeniowa każdego państwa - określa niezdolność do pracy na podstawie własnych przepisów.

W Polsce dla potrzeb uzyskania prawa do renty określa się stopień niezdolności do pracy ( przed 1 września 1997 r. określano inwalidztwo I, II lub III grupy). Pana świadczenie rentowe obecnie określane jest jako renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (dawna II grupa inwalidów).

W Polsce oceny niezdolności do pracy, jej stopnia, ustalenia daty powstania niezdolności, trwałości lub jej przewidywanego okresu, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS, a w razie zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika - komisja lekarska ZUS. Ustaleń takich dokonuje się także wówczas, gdy osoba ubiegająca się o rentę mieszka na stałe w USA . W odniesieniu do takiej osoby, lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny niezdolności do pracy na podstawie zaświadczenia PL/USA7 Opinii lekarskiej wypełnionego przez lekarza prowadzącego w USA oraz na podstawie dokumentacji dotyczącej przebiegu leczenia przedłożonej przez osobę ubiegającą się o świadczenia z ZUS. Na wniosek ZUS, instytucja amerykańska może również udostępnić posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą danej osoby lub zorganizować dla takiej osoby badania lekarskie. Wyniki badań przekazywane są do ZUS.

Jak wynika z przekazanych informacji Pan miał już ustalone prawo do okresowej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednakże z uwagi na to, że nie zgłosił się Pan na badanie kontrolne prawo do renty ustało. Zgodnie bowiem z przepisami art. 102 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) – prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy, czyli tak jak w Pana przypadku – ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano. Ewentualne dalsze prawo do renty uzależnione jest od wyniku ustaleń orzeczniczych dokonanych przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Jeżeli lekarz orzecznik ( komisja lekarska) orzeknie. że jest Pan nadal niezdolny to pracy lub też, że niezdolność do pracy ustała i powstała w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty – wówczas zostanie Panu przywrócone prawo do renty.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK