| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Im więcej przedstawi się dowodów potwierdzających trudną sytuację materialną byłego małżonka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do tego powództwa.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty od byłego małżonka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.

Alimenty takie są płacone jedynie do 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd wydłuży wymieniony pięcioletni termin.

Rozwód z orzekaniem o winie a alimenty od byłego małżonka

Jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy drugiego małżonka, a pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, małżonek niewinny nie musi wówczas udowadniać, że znajduje się w niedostatku.

W zasadzie wystarczy wykazanie dysproporcji między sytuacją małżonka uznanego za niewinnego po rozstaniu, a sytuacją, w jakiej znajdowałby się małżonek, gdyby do rozwodu nie doszło i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Nie obowiązują tu żadne bardzo sztywne reguły.

Ocena i sama możliwość przyznania alimentów pozostawione są uznaniu sądu. Oczywiście jego decyzja nie może być dowolna. Sąd musi uwzględniać sytuację materialną i potrzeby obojga byłych małżonków.

Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może żądać alimentów od byłego małżonka niewinnego, nawet gdyby popadł w skrajny niedostatek i nie mógł sam się utrzymać.

Zobacz również: Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie

Przy alimentach, które sąd przyzna małżonkowi niewinnemu, nie ma czasowego ograniczenia trwania obowiązku alimentacyjnego. 

Ten obowiązek wygasa, gdy małżonek uprawniony do tych świadczeń wstąpi w nowy związek małżeński albo zmienią się okoliczności na podstawie których orzeczono o obowiązku alimentacyjnym.

Pozew o alimenty

Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.

W pozwie tym można uwzględnić wszelkie koszty utrzymania mieszkania, rachunki za czynsz i za wszelkie media (gaz, prąd, RTV, itd.), zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, rachunki za wykup lekarstw, zaświadczenie o dochodach ( zaświadczenia z urzędu pracy, osoby pobierające zasiłki z opieki społecznej- odpowiednie decyzje o przyznaniu świadczeń, odcinki emerytury, renty itp. ).

Jeśli zmieniły się okoliczności można wystąpić z pozwem do sądu o podwyższenie alimentów.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.
Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK