| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Eksmisja

W wyroku rozwodowym sąd określa sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Możliwa jest eksmisja drugiego małżonka. Może to nastąpić zgodnie z jedną, z dwóch istniejących procedur:

  1. Gdy jeden z małżonków uniemożliwia wspólne mieszkanie ( zachowuje się nagannie: nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, itp.) sąd ma możliwość nakazać jego eksmisję. Następuje to na wniosek drugiej osoby, jeśli mieszkanie jest jej majątkiem odrębnym (uregulowane w KRiO).
  2. Gdy w związku z negatywnym zachowaniem byłego współmałżonka, współlokatora zostanie wytoczone powództwo do sądu o eksmisję ( określone w ustawie o ochronie praw lokatorów).

Zobacz także: Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Nazwisko

Po rozwodzie możliwa jest zmiana nazwiska współmałżonka, powrót do nazwiska panieńskiego/ kawalerskiego. Rozwiedziony ma trzy miesiące na złożenie oświadczenia do kierownika urzędu stanu cywilnego. Jest to jedyny organ uprawniony do podjęcia takiej decyzji.

Rozwód rodziców nie ma natomiast wpływu na nazwisko ich dziecka.

Zobacz także: Kiedy następuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Dziecko za granicą

Możliwość wyjazdu rozwiedzionego z dzieckiem za granicę zależy od treści sądowego wyroku rozwodowego. Sąd bowiem określa stopień władzy rodzicielskiej. Gdy ta przysługuje jednemu rodzicowi, decyduje on samodzielnie o miejscu pobytu czy zamieszkania dziecka. W sytuacji kiedy władza rodzicielska jest podzielona, wyjazd wymaga zgody obojga rodziców. Poważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane wspólnie. W sytuacji konfliktowej rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Zobacz także: Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK