reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, które zostało rozwiązane przez rozwód, jest możliwy tylko w odniesieniu do małżonków. Zmiana taka dotyczy jedynie małżonka, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko. Sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Przyjęcie oświadczenia następuje na piśmie. Podpisuje je składający oświadczenie oraz przyjmujący kierownik urzędu stanu cywilnego.

Dokument obejmujący oświadczenie niezwłocznie przekazuje się do urzędu stanu cywilnego.

Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że Kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.

Zobacz: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa nie ma zastosowania w razie unieważnienia małżeństwa, albowiem skutkiem takiego unieważnienia jest powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.

Małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego składają w urzędzie stanu cywilnego oświadczenie o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku. Oświadczenie to ma charakter nieodwołalny. Rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci.

Rodzice wspólnie decydują o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie w sytuacjach, gdy jeden z rodziców:

• nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,

• nie żyje,

• nie jest znany,

• jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Jeśli władza przysługuje tylko jednemu rodzicowi, a drugi jest jej pozbawiony, to tylko rodzic sprawujący władzę rodzicielską podejmuje decyzję w przedmiocie zmiany nazwiska.

Jeśli rodzice nie mogą się zgodzić na zmianę nazwiska dla dziecka, wówczas tak samo jak w innych istotnych sprawach, decyzję podejmuje sąd opiekuńczy. Gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo.
Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama