| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Rażąco naganne postępowanie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy stałe nadużywanie przez małżonka alkoholu, wywoływanie awantur i dopuszczanie się aktów przemocy stanowi zagrożenie dla życia, zdrowia lub spokoju pozostałego małżonka i innych członków rodziny, zakłóca w sposób ciągły spokój pozostałego małżonka i dzieci. Trzeba odpowiednio uzasadnić takie zachowania, które występują i wskazać na odpowiednie dowody. Mogą to być np. odpisy wyroków sądowych za znęcanie się nad rodziną, za inne przestępstwa, zaświadczenia o leczeniu odwykowym, z izby wytrzeźwień, zeznania świadków - sąsiadów, którzy potwierdzą awantury i zakłócanie porządku przez osobę, która ma być eksmitowana, niebieskie karty z Policji, oraz wszelkie inne dowody, które potwierdzą rażące i naganne zachowania małżonka.

Małżonek może żądać eksmisji współmałżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeśli mieszkanie to stanowi jego (żądającego) majątek odrębny.
Nie jest natomiast dopuszczalne orzeczenie eksmisji z mieszkania będącego przedmiotem odrębnego majątku (np. z tytułu prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu) tylko tego małżonka, który miałby być eksmitowany, a także z mieszkania przydzielonego temu małżonkowi jako kwatera, np. na podstawie przepisów o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.

Zobacz: Czy rozdzielność majątkowa pozbawia renty rodzinnej?

Orzeczenie eksmisji byłego współmałżonka w wyroku rozwodowym z reguły wiąże się z ustaleniem, że rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił z jego wyłącznej winy.

O zasadności żądania eksmisji małżonka rozstrzyga nie tylko ocena stopnia naganności jego zachowanie się wobec drugiego z małżonków, ale także wobec małoletnich dzieci, nad którymi władzę rodzicielską powierza sąd drugiemu z małżonków.

Jeżeli eksmisji nie orzeczono w wyroku rozwodowym, każde z rozwiedzionych małżonków może żądać eksmisji drugiego z nich jedynie z powołaniem się na podstawy przewidziane w Kodeksie cywilnym i w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów.

Zobacz serwis: Rozwody

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonek może żądać eksmisji współmałżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeśli mieszkanie to stanowi jego majątek odrębny.
Małżonek może żądać eksmisji współmałżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeśli mieszkanie to stanowi jego majątek odrębny.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »