reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Aby podjąć właściwą decyzję, dotyczącą wystąpienia o rozwód, bądź separację, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie … o przyszłość.

Niby wszyscy wiemy, na czym polega rozwód, a na czym separacja, a jednak często miewamy wątpliwości, co do tego, które z tych dwóch rozwiązań będzie dla nas lepsze. Warto więc uświadomić sobie, jaka jest istota rozwodu i czym różni się on od separacji.

Redakcja poleca: Prawo rodzinne

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega jedynie na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie małżeństwo, a po separacji nie ma takiej możliwości. Do uzyskania separacji wystarczy uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie jak to jest przy rozwodzie - zupełny i trwały rozkład pożycia. Ponadto separację można znieść, zatem rozwód wywołuje dalej idące skutki prawne.

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Aby podjąć właściwą decyzję, dotyczącą wystąpienia o rozwód, bądź separację, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie … o przyszłość. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z wizytą u wróżki. Po prostu trzeba zapytać samego siebie o kilka podstawowych kwestii. Jak wyobrażasz sobie dalsze życie? Czy uważasz, że możliwe jest dzielenie go ze współmałżonkiem? Jakie uczucia żywisz wobec niego? Jak będzie wyglądać twoje życie po rozwodzie/separacji? Trzeba też pomyśleć o prozaicznych z pozoru sprawach, takich jak kwestie finansowe.

Kiedy zdecydować się na rozwód?

Rozwód jest najlepszym rozwiązaniem w dwóch zasadniczych przypadkach. Pierwszym z nim jest ten, gdy nie widzimy żadnych szans na dalsze życie z małżonkiem i chcemy zerwać wszelkie łączące z nim więzi, oczywiście na ile to możliwe. Trzeba bowiem pamiętać, że mimo że pod względem prawnym, małżonkowie stają się wobec siebie obcymi ludźmi, nie wszystkie prawa i obowiązki wynikające z małżeństwa przestają mieć rację bytu. Jeśli ze związku zrodziły się dzieci, rodzice powinni współdziałać w kwestii ich wychowania i zapewnienia im odpowiednich warunków życia. W zależności od wyroku sądu, rodzice mają określone prawa (np. do kontaktu z potomstwem) i obowiązki (np. świadczenia alimentacyjne) wobec dzieci.

Drugim przypadkiem jest chęć zawarcia nowego związku małżeńskiego, czego chyba nie trzeba tłumaczyć.

Zobacz również: Rozwód przed sądem czy mediacja?

Kiedy zdecydować się na separację?

Uzyskanie separacji jest zwykle łatwiejsze niż orzeczenie sądu o rozwodzie, ale nie jest to tylko formalność. Mimo wystąpienia zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, separacja nie może być orzeczona, jeżeli na jej skutek mają ucierpieć wspólne, małoletnie dzieci, albo istnieją inne ważne przeszkody, np. ciężka choroba jednego z małżonków.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega jedynie na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej.
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega jedynie na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama