reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo. To jednak nie jedyny skutek rozwodu.

Do najważniejszego skutku rozwodu należy możliwość wstąpienia przez byłych małżonków w nowy związek małżeński. Jest to także jedna z najważniejszych różnic pomiędzy rozwodem a separacją. Mimo orzeczenia separacji małżonkowie nadal pozostają małżeństwem.

Skutki rozwodu

Zawarcie nowego małżeństwa

Po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć powtórnie związek małżeński.

Alimenty pomiędzy małżonkami

Po orzeczeniu rozwodu między małżonkami, w okresowych sytuacjach powstaje obowiązek płacenia alimentów. Rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania. Małżonek może tego żądać, jeśli znajduje się w niedostatku. Dostarczanie środków ma zaspokajać usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Należy jednak pamiętać, że sąd bierze pod uwagę możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek żyjący w biedzie może żądać od drugiego alimentów pod warunkiem, że nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

W sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód powoduje pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny jest obowiązany do zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Dzieje się tak również, jeśli małżonek nie znajduje się w niedostatku.

Alimenty na dzieci

Sąd orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków ma obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Z reguły na jednego z małżonków nałożony jest obowiązek płacenia alimentów do rąk drugiego małżonka, z którym mieszkają dzieci.

Władza rodzicielska

Sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego. Może także nie ograniczać władzy żadnego z rodziców.

Wspólne mieszkanie małżonków

Sąd w wyroku orzekającym rozwód orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, jeśli małżonkowie mieszkają wspólnie. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków zachowuje się nagannie i powoduje, że wspólne mieszkanie jest nie możliwe, sąd może orzec o eksmisji takiego małżonka.

Na zgodny wniosek małżonków sąd może orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków. Należy jednak spełnić jeden warunek, drugi małżonek musi wyrazić zgodę na opuszczenie mieszkania bez dostarczenia lokalu zastępczego. Ponadto podział lub przyznanie mieszkania jednemu z małżonków jest możliwe.

Zobacz: Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?

Podział majątku

Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego. Sąd dokonuje tego, jeżeli przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Rozdzielność majątkowa

Powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami. Od momentu orzeczenia rozwodu każdy z małżonków zarabia tylko na swój majątek osobisty.

Wyłączenie od dziedziczenia

Małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Nie dotyczy to dziedziczenia testamentowego. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby byli małżonkowie uczynili zapis w akcie ostatniej woli, na rzecz byłego współmałżonka.

Brak domniemania pochodzenia dziecka

Brak jest prawnego domniemania, że dziecko pochodzi z małżeństwa, jeżeli urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia rozwodu.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo.
Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama