| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść, także w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Wnosi się go wtedy do sądu okręgowego (jest on właściwy do orzekania o rozwodzie). Jeśli przeprowadzenie podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, sąd podzieli majątek w wyroku rozwodowym. Jeśli tego nie uczyni, po orzeczeniu rozwodu, małżonek może wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Wtedy wnosi wniosek do sądu rejonowego. To samo dotyczy orzekania separacji.

Najczęściej zdarza się, że największym przedmiotem wspólnego majtku jest mieszkanie. Przy orzekaniu rozwodu lub separacji sąd określa sposób wspólnego mieszkania małżonków po rozwodzie lub separacji. Ma to miejsce, jeśli małżonkowie wspólnie mieszkają w mieszkaniu.

W przypadku podziału majątku, sąd orzeka, który z małżonków zatrzymuje mieszkanie, a który otrzymuje spłatę.

Zobacz: Ile kosztuje podział majątku małżonków?

WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO (wzór)

Siedlce, 15 lipca 2008r.

Sąd Rejonowy

W Siedlcach

Wnioskodawczyni:

Anna Nowak

zam. Siedlce

ul. Warszawska 18 m. 17

Uczestnik:

Jan Nowak

zam. Siedlce

ul. Białostocka 14

Wniosek podział majątku wspólnego

Wnoszę o:

1) ustalenie, że w skład majątku wspólnego wnioskodawczyni i uczestnika postępowania wchodzą następujące składniki majątkowe:

a) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w Siedlcach, przy ul. Warszawskiej 18 m. 17 składającego się z 3 pokoi i kuchni o łącznej powierzchni 72 mkw., wartości 200 tysięcy zł.

b) samochód marki Saab o numerze rejestracyjne WSI 12543 o wartości 70 tysięcy zł.

2) podział majątku wspólnego stron przez przyznanie na własność wnioskodawczyni własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, a uczestnikowi postępowania – samochodu osobowego marki Saab oraz zasądzenie od wnioskodawczyni na rzecz uczestnika kwoty 130 tysięcy tytułem wyrównania udziału we wspólnym majątku.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Siedlcach wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2008 roku w sprawie sygn. Akt 155/08 orzekł rozwód małżeństwa Anny i Jana Nowak

Dowód: Odpis orzeczenia sądu o rozwodzie

Małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej i podczas trwania małżeństwa dorobili się majątku wspólnego. Udział każdego z nich w tym majątku wynosił połowę. W czasie trwania małżeństwa strony nabyły m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz samochód osobowy marki Saab.

Wnioskodawczyni proponuje podzielić majątek w sposób wskazany we wniosku. Natomiast innymi składnikami majątku wspólnego, niewymienionymi we wniosku strony zgodnie się podzieliły, a do sądowego podziału pozostawiły tylko składniki wymienione we wniosku.

Z uwagi na powyższe wniosek jest uzasadniony.

Anna Nowak

(podpis własnoręczny)

Załączniki:

1) Odpis orzeczenia o rozwodzie

2) Odpis wniosku i załącznika

Zobacz serwis: Podział majątku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.
W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK