| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Wady dotyczące „ oświadczenia woli” zostały określone w Kan. 1095- 1107 KPK.Poniżej przedstawiam interpretację Kan. 1095 p.1 i p.2.

Narzeczeni są niezdolni do prawidłowego wyrażania zgody małżeńskiej, jeśli nie posiadają dostatecznego używania rozumu ( Kan. 1095 p. 1) Niedorozwój umysłowy i zaburzenia psychiczne powodują nieważność małżeństwa, jeżeli strona pod ich wpływem działania nie może wytworzyć właściwego pojęcia o właściwościach małżeństwa.

Pozbawieni używania rozumu nieważnie zawierają związek małżeński, jeżeli całkowicie nie zdają sobie sprawy z czynności, którą w danej chwili wykonują, chociażby uprzednio wyrazili zamiar zawarcia związku małżeńskiego.

Odnosi się to np. do osób, które w momencie zawierania związku małżeńskiego były pod wpływem alkoholu, odurzonych narkotykami lub znajdujących się w hipnozie. Każdy tego rodzaju przypadek należy oceniać osobno.

Zobacz też: Rozwód kościelny

Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne ( Kan. 1095 p. 2 ).

Osoba, która nie zdaje sobie sprawy z przedmiotu umowy, nie może tej umowy ważnie zawrzeć. Nie chodzi tutaj o zwykła niewiedzę co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, lecz o brak rozeznania co do powagi i znaczenia tych praw i obowiązków. Dlatego też, słusznym jest stwierdzenie, że teoretycznie można znać prawa i obowiązki małżeńskie, jednakże małżeństwo będzie nieważnie zawarte, jeśli strona jest niedojrzała psychicznie - emocjonalnie lub moralnie i lekceważy znaczenie tych praw lub obowiązków wynikających z zobowiązania jaki jest sama zgoda małżeńska.

Jeśli chodzi o określenie wielkości w braku rozeznania odnośnie przedmiotu umowy małżeńskiej, decyduje o tym sąd na podstawie całokształtu okoliczności. Obowiązki małżeńskie są zobowiązaniami, które powstają w chwili zawierania małżeństwa.

Obowiązki małżeńskie charakteryzują się:
- wzajemnością – małżonkowie maja takie same prawa i obowiązki
- niezmiennością
- ciągłością
- wyłącznością – występują tylko w małżeństwie
- nieodwołalnością – nie zależy od woli małżonków lecz pochodzą z zawartego małżeństwa

Zobacz też: Podział majątku

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne.
Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »