REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód kościelny: Przeszkoda różnej religii

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Przeszkoda różnej religii jest jedną z przyczyn rozwodu kościelnego./ Fot. Fotolia
Przeszkoda różnej religii jest jedną z przyczyn rozwodu kościelnego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeszkoda różnej religii jest jedną z przyczyn rozwodu kościelnego (stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego). Zachodzi ona pomiędzy osobą ochrzczoną w Kościele katolickim lub doń nawróconą a osobą nieochrzczoną.

Tytułowa przeszkoda w Kościele starożytnym nie była jasno określona, gdyż nie odróżniano jej od przeszkody różnego wyznania. Do połowy XII wieku nie potrafiono także precyzyjnie określić, czy jest to przeszkoda rozrywająca, czy tylko wzbraniająca.

REKLAMA

Obecnie przeszkoda różnej religii zachodzi między dwiema osobami, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub była do niego przyjęta i nie odłączyła się od niego formalnych aktem, a druga jest nieochrzczona. Przeszkoda ta ma pochodzenie kościelne, to jednak wiedzieć należy, iż gdyby stronie katolickiej groziło niebezpieczeństwo utraty wiary i potomstwu wychowanie poza Kościołem, trzeba by przyjąć, że zakaz ten wynika z prawa Bożego.

Zobacz również: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

W związku z powyższym przeszkoda różnej religii ma miejsce wtedy, gdy jej przyczyną jest strona niekatolicka i dotyczy ona:

  1. osób nieochrzczonych,
  2. osób ochrzczonych w innym Kościele lub wspólnocie religijnej,
  3. osób, które zostały ochrzczone w Kościele katolickim, ale od najmłodszych lat były wychowywane we wspólnocie kościelnej niekatolickiej lub środowisku ateistycznym,
  4. osób, które formalnym aktem odstąpiły od Kościoła, a chcą zawrzeć małżeństwo ze stroną katolicką,
  5. osób, które używają się za ateistów lub niewierzących,
  6. osób, które odstąpiły od Kościoła, wprawdzie nie formalnym aktem, ale i praktycznie i publicznie, tak że tego faktu nie da się ukryć,
  7. osób, które trwają w notorycznie w cenzurach kościelnych,
  8. osób, które ostentacyjnie nie praktykują.

REKLAMA

W wyżej wymienionych przypadkach strona katolicka winna złożyć zobowiązanie wiary oraz zobowiązana jest do złożenia odpowiednich gwarancji, iż pozostanie przy swojej wierze, a także uczyni wszystko, aby dzieci zrodzone w tym związku zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spełnienie tychże warunków uprawnia do starania się o uzyskanie dyspensy, od omawianej przeszkody, które udzielić może ordynariusz miejsca strony katolickiej, o ile istnieje słuszna i rozumna przyczyna.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny - kompendium

Ordynariusz w poszczególnym przypadku nie może jednak rozluźnić prawa czysto kościelnego, tj. udzielić dyspensy bez spełnienia następujących warunków: 

  1. strona katolicka winna oświadczyć, ze jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary oraz, że uczyni wszystko by dzieci pochodzące z takiego związku zostały ochrzczone, 
  2. druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej,
  3. obydwie strony powinny być pouczone o celach i przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

Zobacz również: Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

REKLAMA

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Rehabilitacja z ZUS – choroby układu krążenia. 24 dni w sanatorium. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Infor.pl publikuje arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 7 V 2024 r.]

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. W artykule arkusze egzaminacyjne (źródło CKE) i odpowiedzi przygotowane przez ekspertów dla czytelników Infor.pl [matura 2024 r. relacja z 7 V 2024 r.]

REKLAMA