| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

Rozwodzący się małżonkowie mogą składać wnioski przesłuchanie świadków, którzy mogą pomóc w ustaleniu, że jedna ze stron ponosi winę za rozkładu pożycia małżeńskiego. Zwykle dużą wiedzę na ten temat mają ich dzieci.

Dzieci w roli świadków nie zawsze mogą występować. Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.

Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, osoby małoletnie, które nie ukończyły lat 13, nie mogą występować w roli świadków. Dzieci, wnuki czy też prawnuki, którzy nie ukończyli lat 17, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

W omawianym przykładzie dziecko, które ma obecnie 12 lat, w ogóle nie będzie mogło świadczyć w sprawie rozwodowej swoich rodziców. Z kolei starsze dziecko, które ukończyło już 19 lat, będzie mogło złożyć zeznania dotyczące rozkładu pożycia małżeńskiego rodziców, pod warunkiem jednak że nie skorzysta z prawa do odmowy składania zeznań.

Podstawa prawna

Art. 430 Kodeks postępowania cywilnego

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.
Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »