| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Czy odziedziczone mieszkanie spółdzielcze mogę sprzedać bez podatku

Czy odziedziczone mieszkanie spółdzielcze mogę sprzedać bez podatku

 W czerwcu 2006 roku zmarł mój ojciec. Pozostawił mi w spadku spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Zapłaciłem podatek od spadków i darowizn (miałem inne mieszkanie). W ubiegłym roku mieszkanie przekształciłem w odrębną własność – czy mogę je sprzedać bez podatku jako mieszkanie odziedziczone przed 2007r.

Co prawda mieszkanie (fizycznie) zostało odziedziczone w 2006 roku – jednak w międzyczasie zmienił się jego prawny charakter.
Patrząc z punktu widzenia przepisów podatkowych oraz przepisów prawa cywilnego – to co Pan odziedziczył było spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu spółdzielczego. Jego sprzedaż i opodatkowanie kształtuje się tak samo jak przeniesienie własności nieruchomości. Jeśli sprzedaży podlegało by to prawo- wówczas mógłby Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Jednakże, przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone. Teraz sprzedaje Pan odrębną nieruchomość (czyli przenosi jego własność). W tym przypadku datą istotną dla objęcia przepisami podatkowymi jest nie data pierwotnego nabycia prawa spółdzielczego, a data podpisania umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu. Z uwagi na to, że ta nastąpiła w 2008 roku, sprzedaż objęta jest przepisami obowiązującymi w tamtym okresie. W związku z powyższym jedynym sposobem na uniknięcie podatku od nieruchomości jest skorzystanie z ulgi meldunkowej.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone.
Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK