REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie testamentowe

Daniela Kaczorowska
Dziedziczenie testamentowe /Fot. Fotolia
Dziedziczenie testamentowe /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest testament? Kto i w jaki sposób może go sporządzić? Czy można go odwołać lub zmienić?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, na wypadek śmierci można rozrządzić jedynie przez testament. Takiego rozrządzenia może dokonać jednocześnie tylko jeden spadkodawca, o pełnej zdolności do czynności prawnych. Ponadto musi to zrobić osobiście, gdyż wykluczone jest działanie przez przedstawiciela.

REKLAMA

Testament jest nieważny, jeżeli przy jego sporządzeniu spadkodawca był w stanie uniemożliwiającym mu swobodne albo świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli (np. zespół otępienny). W postanowieniu z dnia 14.12.2011r., sygn. akt I CSK 115/11 Sąd Najwyższy uznał, że testament jest nieważny, jeżeli spadkodawca nie jest w stanie przeciwstawić się sugestiom i naciskom osób, pod których wyłączną opieką pozostaje, ze względu na chorobę lub wiek, osłabiające jego aktywność i siłę woli.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

REKLAMA

Nieważność testamentu następuje także, jeżeli spadkodawca działał pod wpływem błędu. Błąd ten musi być jednak na tyle istotny, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści. Testament jest nieważny również, jeśli został sporządzony pod wpływem groźby.

Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn może powołać się osoba, która ma w tym interes. Musi to zrobić najpóźniej z upływem 3 lat od chwili, gdy dowiedziała się o przyczynie nieważności, w każdym razie najpóźniej z upływem 10 lat od otwarcia spadku (otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Formy sporządzenia testamentu

REKLAMA

Kodeks cywilny przewiduje trzy formy sporządzenia testamentu zwykłego. Po pierwsze, spadkodawca może go w całości napisać odręcznie, podpisać i opatrzyć datą (testament holograficzny). Może także sporządzić go w formie aktu notarialnego (testament notarialny). Ponadto, może oświadczyć swoją wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego w obecności 2 świadków (testament alograficzny).

Testament można sporządzić także w formie szczególnej, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. W przypadku zaistnienia obawy rychłej śmierci spadkodawcy albo szczególnych okoliczności uniemożliwiających lub utrudniających zachowanie zwykłej formy testamentu, spadkodawca może ustnie oświadczyć wolę, przy obecności co najmniej 3 świadków (testament ustny). Możliwe jest również oświadczenie woli wobec dowódcy statku lub jego zastępcy, w obecności 2 świadków, w trakcie podróży polskim statkiem powietrznym lub morskim (testament podróżny). Dopuszcza się również sporządzenie testamentu wojskowego.

Testament szczególny traci moc z upływem 6 miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy zwykłej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy spadkodawca zmarł przed upływem powyższego terminu. Jeżeli przez jakiś czas spadkodawca nie może sporządzić testamentu, bieg ustawowego okresu ulega zawieszeniu.

Zobacz: Spadki

Odwołanie testamentu

Testament może odwołać tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i musi to zrobić osobiście. W każdej chwili może odwołać testament, zarówno w całości jak i jedynie co do poszczególnych postanowień.

Odwołanie testamentu może nastąpić poprzez sporządzenie nowego bądź zniszczenie poprzedniego w zamiarze odwołania. Ustawodawca przewiduje również możliwość pozbawienia testamentu cech, od których zależy jego ważność lub dokonania w nim zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Sporządzając nowy testament, należy wyrazić w nim wolę odwołania poprzedniego. Brak takiego stwierdzenia skutkuje odwołaniem tylko tych postanowień poprzedniego testamentu, których nie da się pogodzić z treścią nowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93 z późń. zm. – Kodeks Cywilny)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA