| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Pominięcie spadkobiercy

Pominięcie spadkobiercy

Moja matka pozostawiła testament, którym do spadku powołała swojego męża Tomasza i dwoje wspólnych dzieci. Mnie, jako córkę z pierwszego małżeństwa (wychowywał mnie ojciec) pominęła w testamencie. Czy dziedziczę po mamie?

Nie

Wskazanie przez spadkodawcę grona spadkobierców w drodze testamentu, odsuwa od dziedziczenia spadkobierców ustawowych, którzy nie zostali w nim wymienieni (porównaj art. 959 kc). Innymi słowy, jeśli spadkodawca powołał spadkobierców poprzez testament - spadkobiercy ustawowi dziedziczą po nim, tylko jeśli zostali w nim wymienieni.

Spadkobiercy ustawowi są powoływani do dziedziczenie jedynie w sytuacji, w której żaden ze spadkobierców testamentowych nie chce, lub nie może dziedziczyć (np. zmarł przed spadkodawcą).

Części jednak spadkobierców ustawowych pominiętych w testamencie, przysługuje swoiste „zadośćuczynienie” w postaci zachowku. W tym przypadku, w terminie 3 lat od daty ogłoszenia testamentu, Czytelniczka może domagać się pieniężnego świadczenia w wysokości połowy tego co otrzymała by, gdyby testamentu nie było. W tym przypadku, z uwagi na 4 spadkobierców testamentowych – zachowek powinien wynosić 1/8 całości spadku.

Zobacz również: Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

Jeśli spadkobiercy nie chcieliby spełnić roszczenie, ewentualne powództwo powinno być złożone do sądu spadku (właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkobiercy).

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie prawa przysługują pominiętemu w testamencie spadkobiercy?
Jakie prawa przysługują pominiętemu w testamencie spadkobiercy?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »