REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.

REKLAMA

REKLAMA

Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Dziecko ze związku nieformalnego ma takie same prawa jak dziecko ze związku małżeńskiego.

REKLAMA

Naturalnie - dziecko musi mieć ustalonego ojca, co może nastąpić przez uznanie dziecka przez ojca, za życia, lub przez sądowe ustalenie ojcostwa (również po śmierci ojca). Matka na ogół jest znana. Co do macierzyństwa rzadko są wątpliwości. 

Dziecko z takiego związku dziedziczy również po rodzicach swojego ojca i matki, dziedziczy po rodzeństwie, jak też dalszych krewnych, na identycznych zasadach jak dziecko z małżeństwa.

Zobacz też: Zachowek i dział spadku

REKLAMA

Dziecko ze związku nieformalnego może być powołane do spadku na podstawie testamentu, jak każda osoba, zarówno przez krewnego, również ojca czy matkę, jeśli postanowili powołać go do spadku na mocy testamentu, np. dlatego, że zdecydowali się je wyróżnić spoza pozostałego rodzeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli po spadkodawcy zachodzi dziedziczenie na podstawie testamentu, to dziecko ze związku nieformalnego ma prawo do zachowku również na takich samych zasadach jak dziecko z małżeństwa. Jeśli w dacie otwarcia spadku (data zgonu spadkodawcy) jest niepełnoletnie, to ma prawo do 2/3 wartości udziału, jaki by mu przypadał w wyniku dziedziczenia ustawowego, jeśli zaś jest pełnoletnie, to połowa wartości udziału.

Dziecko z nieformalnego związku może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą (ojcem, matką, dziadkiem itp.) w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia w przyszłości po spadkodawcy. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy, niejako za zrzeczenie się dziedziczenia zrzekający otrzymuje darowiznę od przyszłego spadkodawcy, np. od ojca. Taki zrzekający się traktowany jest w przyszłości jako osoba, która nie dożyła otwarcia spadku i nie będzie dziedziczyła na zasadach ustawowych, jak też nie będzie uprawniona do zachowku.

Przy zrzeczeniu się wymagana jest forma aktu notarialnego.

REKLAMA

Jeśli w akcie zawarte zostanie zastrzeżenie, że skutki zrzeczenia się dotyczą tylko spadkobiercy, który umowę zawarł, to skutki zrzeczenia się nie będą dotyczyć zstępnych zrzekającego się. Jeśli takiego zastrzeżenia nie napisano to zarówno zrzekający się jak i jego zstępni będą traktowani jako osoby, które nie dożyły otwarcia spadku. Zrzec się można tylko dziedziczenia ustawowego, nigdy testamentowego.

Jeśli zrzekający się jest dorosły, sam działa przy takiej czynności, natomiast, jeśli jest małoletni, to w jego imieniu działa jego przedstawiciel ustawowy, np. matka. Do takiego zrzeczenia się, zdaniem autorki artykułu, potrzebna jest zgoda sadu opiekuńczego, ponieważ jest to czynność przekraczający zwykły zarząd majątkiem dziecka. 

Dziecko z nieformalnego związku może być wydziedziczone przez przyszłego spadkodawcę, np. z tytułu popełnienia umyślnego przestępstwa p-ko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci względem spadkodawcy lub najbliższych mu osób, uporczywego niedopełniania wobec niego obowiązków rodzinnych, postępowania wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczenie musi wynikać z treści testamentu. Wówczas wydziedziczony nie ma nawet prawa do zachowku.

Zatem, jak wspomniałam na wstępie, prawa dziecka do spadku ze związku nieformalnego są takie same jak dziecka ze związku małżeńskiego.

Zobacz też: Podatek od spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA