| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Co prawda mechanizm ani skutki odrzucenia spadku (traktowanie danego spadkodawcy tak jakby nie dożył otwarcia spadku) nie zmieniły się, rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że niechciany spadek może obciążyć dalszych krewnych.

Jak widać, spadek (zwłaszcza niechciany) może przebyć drogę do bardzo dalekiej rodziny – i to takiej, z którą rodzina spadkodawcy musiała utrzymywać kontakt. Kuzyni również mogli mieć przecież dzieci, spadek dalej wędrowałby więc "w dół” rodzinnego drzewa genealogicznego.

Zobacz również: Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Sąd będzie dążył do ustalenia wszystkich spadkobierców (czy tego chcą czy nie) – a w braku kontaktów, może ich to narazić na przyjęcie spadku, który bardzo mocno im zaszkodzi. Spadkobierca ma bowiem 6 miesięcy na podjęcie decyzji o tym, czy spadek chcę przyjąć, a jeśli tak, to w jaki sposób (wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza). Niestety początek biegu terminu jest ustalony dosyć enigmatycznie, zgodnie bowiem z art. 1015 kodeksu cywilnego oświadczenie może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Teoretycznie sytuacja jest prosta – spadkobierca dowiaduje się o tym, że dziedziczy i ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji. W praktyce bywa z tym jednak różnie - sądy zakładają, że z uwagi na pokrewieństwo (i domniemane) dobre kontakty w rodzinie, termin ten biegnie (najczęściej) od dnia śmierci spadkodawcy, lub co najmniej od dnia złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez spadkobierców „pierwszych” w dziedziczeniu. Udowodnienie, że faktycznie dowiedzieliśmy się o powołaniu do spadku później bywa kłopotliwe i wymaga przeprowadzenia postępowania (łącznie z koniecznością przeprowadzanie postępowania odwoławczego).

Już na gruncie starych przepisów bywało to kłopotliwe- teraz, przy szerszym kręgu – może stać się dużym problemem.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest tak jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu – na jego miejsce mogą jednak wstąpić inni spadkobiercy.
Spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest tak jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu – na jego miejsce mogą jednak wstąpić inni spadkobiercy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK