reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.

POBIERZ: Wzór pełnomocnictwa do odrzucenia spadku

Oświadczenie spadkobiercy o przyjęciu lub też odrzuceniu spadku może być złożone przed sądem lub w obecności notariusza. Jest ono dopuszczalne w formie ustnej lub też w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem.

Nie jest przy tym wymagane, by spadkobierca osobiście dokonał tej czynności. Istnieje również możliwość złożenia takiego oświadczenia przez pełnomocnika. W takiej sytuacji pełnomocnictwo musi być jednak udzielone na piśmie z urzędowym poświadczeniem podpisów. Wynika to z art. 1018 ust. 3 Kodeksu cywilnego.

Treść i forma pełnomocnictwa

Przy udzielaniu pełnomocnictwa należy pamiętać, iż jego treść powinna wyraźnie określać treść czynności prawnej, które ma dokonać za nas pełnomocnik. Oznacza to konieczność wyraźnego wskazania w treści, czy mocodawca upoważnia pełnomocnika do odrzucenia, czy też przyjęcia spadku.

Pełnomocnictwo powinno być przy tym sporządzone w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem. Oznacza to, że mocodawca podpisuje się pod treścią pełnomocnictwa, a własnoręczność jego podpisu musi być potwierdzona przez właściwy organ. Zgodnie z art. 96 Prawa o notariacie urzędowego poświadczenia podpisu może przede wszystkim dokonać notariusz.

Zobacz również: Skutki niedochowania formy pisemnej

Poświadczenie podpisu przez organy jednostek samorządu terytorialnego jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy mocodawca nie może samodzielnie się podpisać.

Wtedy też, jak wynika z art. 79 Kodeksu cywilnego, osoba nie mogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać, lecz mogącego czytać.

Kto może być pełnomocnikiem

Co do zasady pełnomocnikiem mogą być członkowie najbliższej rodziny, czyli rodzice, rodzeństwo, współmałżonek, jak również dzieci czy osoby przysposobione. Oprócz tego pełnomocnikiem do odrzucenia spadku można ustanowić również adwokata lub radcę prawnego.

W przypadku, gdy spadkobiercą jest nieletni wtedy też pełnomocnictwa udziela za nią przedstawiciel ustawowy.

Odrzucenie lub przyjęcie spadku

W sytuacji dziedziczenia spadku do spadkobiercy należy określenie, czy przyjmuje on spadek. Może on przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy spadkodawca zostawił po sobie długi, gdyż zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego jeżeli w terminie 6 miesięcy spadkobierca nie złoży stosownego oświadczenia, wtedy też oznacza to proste przyjęcie spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi).

POBIERZ: Wzór pełnomocnictwa do odrzucenia spadku

Zobacz również serwis: Spadki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadek można odrzucić przez pełnomocnika.
Spadek można odrzucić przez pełnomocnika.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama