| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Charakter potrąceń dobrowolnych

W związku z tym, że przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku dokonania potrąceń innych niż wyżej wskazane, pracodawca wyłącznie wg własnego uznania może dokonywać takich potrąceń. W przypadku podjęcia przez pracodawcę takiej decyzji dochodzi do zawarcia swojego rodzaju „umowy o potrącanie”. Przyjmuje się, że umowa taka, a zatem zgoda na potrącenia wierzytelności osób trzecich, może być w każdej chwili rozwiązana, także jednostronnie przez pracownika, bez podawania żadnego uzasadnienia.

Pracodawca nie ma obowiązku dokonywania potrącenia z wynagrodzenia pracownika na rzecz banku, nawet gdy ten wyrazi na to zgodę.

Kiedy potrącenia dobrowolne są niedopuszczalne?

Pracodawca, który dokonuje potrąceń, i wpłaca część wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej, ponosi koszty takich operacji bankowych i jego obciąża ryzyko z tym związane. Oznacza to w pewnym sensie, że pracodawca staje się instytucja kasową, na własny koszt wyręczającą pracownika z jego obowiązków wobec banków. Większości pracodawców taka pozycja z pewnością nie odpowiada.

Zobacz również serwis: Umowy finansowe

Podobne podejście zostało zaprezentowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie w listopadzie 2007. Organ ten uznał mianowicie, że urząd gminy, dysponujący środkami publicznymi, nie może „świadczyć pracownikom urzędu finansowych usług rozliczeniowych”, czyli dokonywać za ich zgodą potrąceń wynagrodzeń na rzecz osób trzecich, albowiem „usługi rozliczeniowe dla ludności są świadczone odpłatnie przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, w tym banki”. Oznacza to, że w sektorze finansów publicznych nawet zgoda pracownika i pracodawcy nie wystarczy do dokonywania potrąceń.

Bez obowiązku i sankcji

W konsekwencji należy uznać, że pracodawcy nie mają prawnego obowiązku dokonywania potrąceń na rzecz banków i nie mogą ponosić z tego tytułu żądnej sankcji. Banki i inne instytucje kredytowe są oczywiście świadome tej okoliczności, jednak to, że stale podejmują próby nakładania pracodawców do potrąceń wskazują na pewną skuteczność tych działań. Gdyby wszak pracodawcy nie reagowali na te wnioski, banki już dawno zaprzestały by tych praktyk i uruchamiały inne zabezpieczenia udzielonych pożyczek.

Gdyby jednak pracodawca zamierzał uwzględnić taki wniosek banku, to rozważenia wymaga skuteczność prawna takiej „dyspozycji na podstawie art. 91 kp”. Autor ma poważne wątpliwości co do prawnej skuteczności tych dokumentów, jednak jest to zagadnienie wymagające oddzielnej analizy. 

Zobacz również serwis: Praca

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »