| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jak prawidłowo wybrać nazwę dla spółki cywilnej?

Jak prawidłowo wybrać nazwę dla spółki cywilnej?

Każdy przedsiębiorca powinien posługiwać się określonym oznaczeniem w obrocie gospodarczym, pozwalającym na odróżnienie go od innych podmiotów działających na rynku.

Umowa spółki cywilnej

Spółka cywilna jest umową zawieraną przez co najmniej dwóch przedsiębiorców zamierzających rozpocząć wspólne prowadzenie działalności. Należy pamiętać, iż spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa, nie jest przedsiębiorcą w związku z czym nie możemy mówić o firmie spółki cywilnej.

Zobacz serwis: Spółki

Co to jest firma?

Zgodnie z kodeksem cywilnym firma jest nazwą pod jaką dany przedsiębiorca prowadzi swoją działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są zatem wspólnicy spółki ( a nie sama spółka) i to oni mają firmę, którą jest ich imię i nazwisko (gdy wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba prawna, jej firmą jest nazwa tej osoby prawnej). Możliwe jest również włączenie do firmy pseudonimu czy określeń wskazujących na prowadzoną działalność.

Nazwa spółki cywilnej

Wyróżnikiem samej spółki cywilnej, a raczej przedsiębiorstwa spółki cywilnej jest nazwa – oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo spółki. Brak jest przepisów odnoszących się do konstruowania nazwy spółki cywilnej. Wydaje się jednak, iż powinna ona zawierać nazwiska wspólników i wskazywać na formę prawną prowadzonej działalności. Nie wyklucza to umieszczenia w nazwie innych elementów np. odnoszących się do rodzaju działalności.

Podsumowując firma jest związana z przedsiębiorcami( czyli wspólnikami spółki cywilnej) a nazwa z prowadzonym w formie spółki przedsiębiorstwem.

Podstawa prawna: art. 43(1)-43(5) kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK