| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia samochodu

W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy.

W przypadku spisywania umowy użyczenia bardzo istotnym elementem jest kwestia oznaczenia sposobu używania, jak również określenie, czy przedmiot umowy może być oddany do korzystania osobom trzecim.

Zgodnie z art. 712 Kodeksu cywilnego strony mogą w umowie określić sposób korzystania z rzeczy, jeżeli jednak tego nie uczynią wtedy też biorący w używanie jest obowiązany używać rzecz w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. W przypadku możliwości korzystania przez osoby trzecie, konieczna jest zgoda użyczającego.

Sposób używania niezgodny z umową

Określając w treści umowy sposób używania samochodu, a także zakazując oddawania go do korzystania osobom trzecim, możemy zabezpieczyć własne interesy. W przypadku, gdy biorący w używanie nie zastosuje się do postanowień umowy i np. będzie używał samochodu w sposób niezgodny z umową, wtedy też odpowie za przypadkową utratę lub uszkodzenie (art. 714 Kodeksu cywilnego).

Użyczający ze względu na małe doświadczenie biorącego w używanie zakazał korzystania z samochodu po zmroku.

Nie jest to jedyne uprawnienie przysługujące właścicielowi używanej rzeczy. Ma on możliwość zażądać zwrotu rzeczy jeszcze przed końcem umowy, jeżeli biorący w używanie czyni użytek z przedmiotu umowy w sposób niezgodny z umową lub z właściwościami albo przeznaczeniem rzeczy. Takie samo uprawnienie przysługuje użyczającemu, jeżeli druga strona powierza rzecz innej osobie, nie będąc do tego upoważnioną ani zmuszoną przez okoliczności.

Zobacz również serwis: Auto

Czas trwania umowy

Istotną kwestią jest również czas trwania umowy. Sama umowa użyczenia może być zawarta tak na czas oznaczony, jak też nieoznaczony.

W tej pierwszej sytuacji umowa kończy się wraz z upływem czasu. W drugim przypadku użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.

Zobacz również serwis: Umowy

Koszty utrzymania

Rzeczą istotną w przypadku użyczenia jest również pytanie, kto ponosi koszty utrzymania rzeczy. Jak stanowi art. 713 Kodeksu cywilnego na biorącym w używanie spoczywa ciężar ponoszenia zwykłych kosztów utrzymania rzeczy.

Jeżeli zatem przedmiotem umowy jest samochód jest wtedy też do zwykłych kosztów utrzymania będzie zaliczane m.in. ubezpieczenie, paliwo, drobne naprawy, czy też wymiana oleju.

Jeżeli natomiast biorący w użyczenie poczynił nakłady na rzecz lub wydatki w takim wypadku stosuje się przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Te ostatnie stanowią natomiast, że prowadzący cudzą sprawę może domagać się zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z odsetkami ustawowymi. 

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa użyczenia samochodu

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK