| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Co to jest umowa kontraktacji

Co to jest umowa kontraktacji

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

Kontraktacja jest umową wykorzystywaną w rolnictwie. Dlatego też niewielu zwykłych zjadaczy chleba słyszało o niej. Reguluje ją natomiast kodeks cywilny w art. 613-626.

POBIERZ WZÓR: Umowa kontraktacji

Definicja

Definicję umowy kontraktacji zawiera art. 613 k.c. Zgodnie z nią przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenia dodatkowe.

Strony umowy

Stronami umowy kontraktacji są producent rolny oraz kontraktujący. Producentem rolnym jest przede wszystkim rolnik, a więc osoba zajmująca się zawodowo pracą w rolnictwie. Za producenta rolnego uważa się również grupę producentów rolnych lub ich związek. Kwestię grup producentów rolnych oraz ich związków reguluje odrębna ustawa.

Jeżeli natomiast gospodarstwo rolne, w którym wytwarza się produkty rolne prowadzone jest wspólnie za wytworzenie i dostarczenie produktów dla kontraktującego odpowiadają wszyscy prowadzący gospodarstwo.

Obowiązki producenta

Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych. Przy czym ilość produktów może być w umowie oznaczona także według obszaru, z którego produkty te mają być zebrane. Jak zatem widać umowa kontraktacji ma charakter podobny do umowy o dzieło i umowy dostawy.

Obowiązki kontraktującego

Kontraktujący ma obowiązek odebrać produkty rolne. Odbiór powinien nastąpić w miejscu wytworzenia zakontraktowanych produktów, a więc u producenta rolnego. Strony mogą umownie zmienić to postanowienie i wybrać inne miejsce spełnienia świadczenia.

Kontraktujący ma ponadto obowiązek zapłacenia wynagrodzenia za otrzymane produkty. Strony co do zasady mogą same określić cenę po jakiej nastąpi sprzedaż produktów rolnych. Nie mogą jednak stosować zapisów niezgodnych z przepisami określającymi ceny sztywne, maksymalne lub minimalne.

Kontraktujący musi ponadto spełnić różnego rodzaju świadczenia dodatkowe. Do tego rodzaju świadczeń kodeks zalicza:

  • zapewnienie producentowi rolnemu możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej,
  • pomoc agrotechniczną i zootechniczną,
  • premie pieniężne,
  • premie rzeczowe.
  • Obowiązek świadczeń dodatkowych powinien być określony w umowie.

Forma umowy

Umowa kontraktacji musi być zawarta na piśmie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa kontraktacji wykorzystywana jest w rolnictwie.
Umowa kontraktacji wykorzystywana jest w rolnictwie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK