REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż gruntu w trakcie trwania dzierżawy

Anna Doboszczak - prawnik z Kancelarii EPZ
EPZ Kancelaria
Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń
Co ze sprzedażą gruntu w trakcie dzierżawy?/fot. Fotolia
Co ze sprzedażą gruntu w trakcie dzierżawy?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa dzierżawy jest powszechna i często zawierana przez rolników. Czy właściciel gruntu ma prawo rozwiązania przedmiotowej umowy, gdy trafia się okazja sprzedania nieruchomości rolnej w dobrej cenie?

Mimo że umowa dzierżawy jest powszechna i bardzo często zawierana przez nas, w szczególności przez rolników, nie wszyscy rozumieją jak taka umowa powinna być skonstruowana. Z tego względu u rolników pojawia się wiele wątpliwości natury prawnej, które nie powstałyby gdyby wcześniej zlecili skonstruowanie takiej umowy prawnikowi specjalizującemu się w prawie rolnym.

REKLAMA

Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżyć rozwiązanie problemu zbycia gruntu rolnego w trakcie trwania umowy dzierżawy. Czy właściciel gruntu ma prawo rozwiązania przedmiotowej umowy, gdy trafia się okazja sprzedania nieruchomości rolnej w dobrej cenie? Jakie prawa przysługują dzierżawcy, który być może poczynił już nakłady na dzierżawionym gruncie? Takie i wiele innych podobnych pytań zadają sobie rolnicy, których właściciele wydzierżawionych gruntów informują o zbyciu nieruchomości rolnych.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Ustawodawca odpowiedział na wskazane pytania w art. 678 Kodeksu cywilnego, który stanowi:

"§ 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana."

Wprawdzie przepis ten odnosi się do najmu, jednak zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.

Należy zaznaczyć, że właściciel gruntu rolnego może zbyć nieruchomość bez wcześniejszego poinformowania i zgody dzierżawcy.

Ustawodawca jednak chroni dzierżawcę - jeżeli właściciel sprzedaje grunt rolny objęty umową dzierżawy nowy właściciel (nabywca) przejmuje prawa i obowiązki zbywcy.

Dla rolnika-dzierżawcy oznacza to tyle, że istniejący stosunek prawny trwa nadal to jest umowa dzierżawy w dalszym ciągu obowiązuje.

Czy nowy właściciel może wypowiedzieć dzierżawcy umowę dzierżawy?

REKLAMA

Co do zasady wskazany powyżej art. przyznaje nowemu właścicielowi uprawnienie do wypowiedzenia dzierżawy z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Co ważne, uprawnienie to przysługuje nabywcy nawet gdy dzierżawa została zawarta na czas oznaczony!

Takie uprawnienie nie przysługuje jednak nabywcy gruntu rolnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony w formie pisemnej z datą pewną, a grunt został dzierżawcy wydany.

Kiedy zatem umowa dzierżawy zawarta jest z datą pewną?

Umowa ma datę pewną w przypadku gdy np. umowa dzierżawy została podpisana przed notariuszem lub gdy umowa dzierżawa została wpisana do ksiąg wieczystych.

Właśnie dlatego interesem dzierżawcy powinno być poprawne skonstruowanie umowy dzierżawy, co może okazać się trudne bez pomocy prawnika specjalizującego się w pisaniu przedmiotowych umów. Należy pamiętać, że właściciel gruntu ma często silniejszą pozycję przy ewentualnym sporze z dzierżawcą, dlatego dobra znajomość przepisów dotyczących dzierżawy oraz prawidłowo sporządzona umowa uchroni dzierżawcę przed ewentualnymi wątpliwościami i sporami prawnymi w przyszłości.

Warto zatem udać się do kancelarii, która rozwieje wszelkie wątpliwości przed podpisaniem umowy dzierżawy.

Polecamy serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA