| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Kaucja

Zawarcie umowy może być także uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji, która będzie przeznaczona na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z koniecznością naprawienia wyrządzonych przez najemcę szkód, a także z egzekucją komorniczą. Wysokość kaucji nie może jednak przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przez właściciela mieszkania powstałych należności.

Zobacz także: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Wygaśnięcie umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim wygasa w sytuacji, kiedy upłynie czas na jaki została zawarta. Dodatkowo można ją również rozwiązać z zachowaniem terminu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najemca w dalszym ciągu nie opuszcza lokalu, wówczas właściciel uprawniony jest do wystosowania pisemnego żądania od najemcy opróżnienia mieszkania. Żądanie takie musi zawierać oznaczenie stron umowy najmu oraz wskazanie samej umowy, a także przyczynę rozwiązania stosunku najmu z niej wynikającego. Właściciel jest też obowiązany do wyznaczenia najemcy ostatecznego terminu opróżnienia lokalu, który nie może być jednak krótszy niż 7 dni od doręczenia żądania najemcy. Żądanie takie musi być opatrzone podpisem właściciela potwierdzonym urzędowo. W przypadku, gdy termin zawarty w żądaniu upłynie bezskutecznie wówczas właściciel lokalu może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności umowie najmu okazjonalnego, a dokładnie części, w której najemca zgadza się na poddanie się egzekucji komorniczej. Do tego wniosku należy załączyć także żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu przysługujący właścicielowi (np. akt notarialny), a także potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu do naczelnika urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Najem i dzierżawa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK