REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest obrót konsumencki

Łukasz Matys
Kiedy mamy do czynienia z obrotem konsumenckim? Fot. Fotolia
Kiedy mamy do czynienia z obrotem konsumenckim? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele instytucji prawa cywilnego związanych jest z tak zwanym obrotem konsumenckim. Chodzi w tym wypadku o sytuacje gdy konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą. Zgodnie z ogólnymi założeniami prawo w takich relacjach powinno chronić konsumenta przed bezprawnym działaniem przedsiębiorcy.

Prawo konsumenckie to dosyć szybko rozwijająca się gałąź prawa. W polskim a przede wszystkim europejskim obrocie prawnym pojawia się coraz więcej przepisów regulujących tę dziedzinę życia. Warto więc przyjrzeć się jej odrobinę bliżej.

REKLAMA

Różne obroty różne przepisy

Obrót konsumencki a więc wymiana towarowo- pieniężna między konsumentem a przedsiębiorcą to jeden z obrotów jakie spotykamy w życiu codziennym. W sytuacji gdy umowę zawiera przedsiębiorca z przedsiębiorcą możemy mówić o tak zwanym obrocie profesjonalnym. Natomiast gdy czynności prawnej dokonują dwie osoby nie prowadzące działalności gospodarczej mamy do czynienia z obrotem powszechnym.

Do każdego z tych obrotów odnoszą się inne przepisy prawa cywilnego. Inne bowiem uprawnienia przysługują konsumentowi w obrocie konsumenckim a inne przedsiębiorcy w obrocie profesjonalnym.

Z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba najistotniejszy jest obrót konsumencki. Z nim mamy bowiem do czynienia kupując artykuły spożywcze w sklepie, kupując buty i ubranie, zamawiając wycieczkę zagraniczną. Dlatego tez warto uświadomić sobie kto jest konsumentem, a kto przedsiębiorcą.

Konsument

Definicję konsumenta zawiera kodeks cywilny. Z punktu widzenia prawa prywatnego jest to najważniejsza definicja konsumenta. Jest to definicja ogólna. Ustawy szczególne takie jak na przykład ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, zawiera własną definicję. Ma ona jednak zastosowanie tylko i wyłącznie na potrzeby umów sprzedaży. Natomiast definicja zawarta w k.c. ma szersze zastosowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 22(1) k.c. za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

REKLAMA

Tej definicji należy poświęcić kilka słów więcej. Otóż konsumentem nie może być nigdy osoba prawna lub tzw. ułomna osoba prawna. Osobami prawnymi w Polsce są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, stowarzyszenie, fundacja.

Natomiast do ułomnych osób prawnych, podmiotów nie posiadających zdolności prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, zalicza się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo- akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółkę akcyjną w organizacji, wspólnotę mieszkaniową.

Wymienione wyżej podmioty nigdy nie będą występowały w obrocie prawnym jako konsumenci. Bez znaczenia jest tu fakt, czy prowadzą czy też nie działalność gospodarczą.

W dalszej kolejności należy zastanowić się czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może być konsumentem. Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Ktoś kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub czyni to w formie spółki cywilnej może być konsumentem. Istotne jest to aby dokonywana przez niego czynność prawna nie miała związku z przedmiotem działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie prac remontowych kupując gwoździe nie będzie konsumentem, natomiast domorosły majsterkowicz kupujący te same gwoździe traktowany będzie jako konsument.

Przedsiębiorca

REKLAMA

Przedsiębiorca to osoba prowadząca działalność gospodarczą. W kodeksie cywilnym zdefiniowany jest on w następujący sposób: przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna, ułomna osoba prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że przedsiębiorcą może być każdy podmiot prawa cywilnego a więc i osoba fizyczna i osoba prawna a także jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną ale posiadająca pewną zdolność prawną. Przedsiębiorcą może być zatem człowiek (osoba fizyczna), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (osoba prawna), spółka jawna (ułomna osoba prawna).

Po drugie aby być przedsiębiorcą trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Inne podmioty

Warto również zauważyć, że istnieją w obrocie prawnym podmioty, które nie są ani konsumentami ani przedsiębiorcami. Przykładem takiego podmiotu jest na przykład stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej. Nie będzie ono nigdy konsumentem, zatem nie będzie miało dodatkowej ochrony w wypadku umów zawieranych z przedsiębiorcą.

Zawierając natomiast umowę z konsumentem będzie traktowany jako podmiot o takich samych prawach. Wtedy będziemy mieli do czynienia z obrotem powszechnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA