| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Gdy nie zapisało się czegoś w umowie

Gdy nie zapisało się czegoś w umowie

Często zawierając umowę zapominamy określić wartości świadczenia albo terminu jego spełnienia. Co w takiej sytuacji robić? Z odpowiedzią przychodzi tu kodeks cywilny.

Widać zatem, że kodeks cywilny reguluje bardzo wiele kwestii i stara się wychodzić naprzeciw potrzebom obrotu prawnego.

Inne postanowienia umowne

Kodeks cywilny reguluje również wypadki gdy w umowie nie zapisano innych postanowień.

Podobnie więc rzecz się ma w sytuacji gdy strony nie ustaliły miejsca i czasu spełnienia świadczenia. Wtedy też można je wywnioskować z przepisów kodeksu cywilnego.

Może zdarzyć się sytuacja, gdy strony umówiły się, że spełnianie świadczenia nastąpi częściami ale nie ustaliły wielkości poszczególnych świadczeń częściowych albo terminu ich spełnienia. Wtedy to, zgodnie z przepisami k.c., wierzyciel może przez swoje oświadczenie wyznaczyć odpowiednie terminy spełnienia poszczególnych świadczeń. Jak zatem widać kodeks cywilny odpowiada i na to pytanie.

Podsumowanie

Dlatego też przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto zapoznać się z przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi tego rodzaju umów. Kodeks cywilny jest bowiem fundamentem prawa cywilnego. To ten akt prawny reguluje większość umów występujących w obrocie pranym. Zawiera również postanowienia odnoszące się do każdego rodzaju umowy. Dlatego warto również przeanalizować przepisy z części ogólnej księgi III kodeksu cywilnego (art.358-534). Tam bowiem można znaleźć rozwiązanie wielu nurtujących kwestii.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK