| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Gdy nie zapisało się czegoś w umowie

Gdy nie zapisało się czegoś w umowie

Często zawierając umowę zapominamy określić wartości świadczenia albo terminu jego spełnienia. Co w takiej sytuacji robić? Z odpowiedzią przychodzi tu kodeks cywilny.

Widać zatem, że kodeks cywilny reguluje bardzo wiele kwestii i stara się wychodzić naprzeciw potrzebom obrotu prawnego.

Inne postanowienia umowne

Kodeks cywilny reguluje również wypadki gdy w umowie nie zapisano innych postanowień.

Podobnie więc rzecz się ma w sytuacji gdy strony nie ustaliły miejsca i czasu spełnienia świadczenia. Wtedy też można je wywnioskować z przepisów kodeksu cywilnego.

Może zdarzyć się sytuacja, gdy strony umówiły się, że spełnianie świadczenia nastąpi częściami ale nie ustaliły wielkości poszczególnych świadczeń częściowych albo terminu ich spełnienia. Wtedy to, zgodnie z przepisami k.c., wierzyciel może przez swoje oświadczenie wyznaczyć odpowiednie terminy spełnienia poszczególnych świadczeń. Jak zatem widać kodeks cywilny odpowiada i na to pytanie.

Podsumowanie

Dlatego też przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto zapoznać się z przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi tego rodzaju umów. Kodeks cywilny jest bowiem fundamentem prawa cywilnego. To ten akt prawny reguluje większość umów występujących w obrocie pranym. Zawiera również postanowienia odnoszące się do każdego rodzaju umowy. Dlatego warto również przeanalizować przepisy z części ogólnej księgi III kodeksu cywilnego (art.358-534). Tam bowiem można znaleźć rozwiązanie wielu nurtujących kwestii.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »