| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?

Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?

Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy?

Do tych spraw należą m.in. takie przypadki, gdy:

• sędzia jest stroną w sprawie, np. sędzia jest jednym ze spadkobierców, a orzeka w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku;

• sędzia jest z jedną ze stron związany w taki sposób, że wynik sprawy dotyczy go osobiście, np. sędzia jest jednym z wierzycieli, a powodem w sprawie jest osoba, która także jest wierzycielem;

• sędzia jest spokrewniony lub spowinowacony ze stronami postępowania, sprawa dotyczy jego małżonka albo osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, np. sędzia jest ojcem, dziadkiem, pradziadkiem, bratem, siostrą lub małżonkiem osoby, która jest stroną;

• sędzia był lub jest pełnomocnikiem Twoim lub innej strony postępowania;

• sędzia brał udział w instancji niższej w wydaniu zaskarżonego orzeczenia (por. art. 48 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz: Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?

Co zrobić, gdy sędzia sprawia wrażenie stronniczego?

Jeżeli w trakcie postępowania nabierzesz podejrzeń co do bezstronności sędziego, bądź spokojny – nie jesteś bezbronny. W tej sytuacji powinieneś złożyć wniosek o wyłączenie sędziego od udziału w sprawie, na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy, wraz z uzasadnieniem.

Wniosek taki powinieneś zgłosić przed rozpoczęciem rozprawy. Natomiast jeżeli zgłosisz go już po rozpoczęciu rozprawy, musisz ponadto uprawdopodobnić, że przyczyna, dla której chcesz wyłączenia sędziego od udziału w sprawie, powstała lub stała Ci się wiadoma dopiero w toku postępowania.

Na kolejnych posiedzeniach moją sprawę prowadził zawsze inny sędzia – czy jest to dopuszczalne?

W toku postępowania cywilnego może zdarzyć się, że kolejne rozprawy będą prowadzone przez różnych sędziów. Sytuacja taka jest jak najbardziej zgodna z prawem.
Pamiętaj jednak, że wyrok w Twojej sprawie może wydać wyłącznie sędzia, który uczestniczył w rozprawie poprzedzającej bezpośrednio wydanie wyroku.

Zobacz serwis: Przed rozprawą

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »