| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r. nie jest jeszcze znana. Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się po raz pierwszy nie na podstawie ustawy o wyborze Prezydenta RP a w oparciu o Kodeks wyborczy. Z jaką datą pójdziemy do urn w 2015 roku?

Zgodnie z art. 289 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kadencja prezydenta

Wybory prezydenckie organizowane są w Polsce, co do zasady, raz na pięć lat. Ta sama osoba może zostać wybrana ponownie. Oznacza to, że urząd można sprawować przez dwie kolejne kadencje. Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej rozpoczyna się z datą objęcia przez niego urzędu. Nowo wybrany prezydent elekt obejmuje urząd w ostatnim dniu urzędowania ustępującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Termin wyborów prezydenckich w 2015 roku

Data wyborów prezydenckich 2015

Obecnie urzędujący prezydent wygrał wybory prezydenckie 4 lipca 2010 r. Data objęcia urzędu to 6 sierpnia 2010 r., tj. złożenie przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Najbliższe wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 10 lub 17 maja 2015 roku. Wybory prezydenckie w 2015 roku mogą zbiec się z wyborami parlamentarnymi (do Sejmu i Senatu).

Dwie tury wyborów na prezydenta

W tym głosowaniu kandydaci wybierani są do skutku. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie przekroczy 50 procent głosów to odbywać się będzie druga tura – jej data przypada dwa tygodnie później. Wówczas dostają się do niej dwaj kandydaci z największą liczbą głosów w pierwszym etapie głosowania. Dla zwycięstwa w drugiej turze wystarcza uzyskanie większej liczby głosów niż kontrkandydat.

Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności określa dział V ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112).

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK