| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Wobec takiego kierowcy orzeka się również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Kodeks wykroczeń, w art. 87 stanowi, że osoba, która znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Pojęcie „pojazd mechaniczny” nie zostało zdefiniowane ani w ustawie Prawo o ruchu drogowym ani w ustawie Prawo o ruchu lotniczym. Można jednak stwierdzić, że pojazdem tego typu jest każdy pojazd, który porusza się po lądzie (wodzie, w powietrzu) wyposażony i napędzany przez silnik, stanowiący część składową pojazdu. Pojazdem mechanicznym będzie więc z całą pewnością samochód osobowy, ciężarowy czy samolot, ale również ciągnik rolniczy, motorower czy łódź motorowerowa.

Art. 87 par. 2 kodeksu wykroczeń wskazuje, że osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd, podlega karze grzywny albo karze aresztu do 14 dni. Inny pojazd oznacza pojazd niemechaniczny, np. rower czy pojazd zaprzęgowy.

Stan po użyciu alkoholu to stan, kiedy:

1) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Po przekroczeniu tych wartości mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, określonym w kodeksie karnym, zagrożonym grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Wykroczenia

O tym, jakie środki działają podobnie do alkoholu oraz sposób ustalania ich zawartości w organizmie kierującego możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie.

Zgodnie z jego treścią, środkami działającymi podobnie do alkoholu są:

1) opiaty;
2) amfetamina i jej analogi;
3) kokaina;
4) tetrahydrokanabinole;
5) benzodiazepiny.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Oprócz kary aresztu albo grzywny, wobec sprawcy wykroczenia obowiązkowo zostanie orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Środek ten zostanie orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W orzeczeniu powinno zostać wskazane, jakiego rodzaju pojazdu dotyczy zakaz (będzie to ten pojazd, którym popełniono wykroczenie)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »