| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta

Pracownik za pracę w niedzielę i święta powinien otrzymać dzień wolny. Jednak jeśli nie jest to możliwe pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w ściśle określonej wysokości.

Dzień wolny czy dodatek

Co do zasady niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. W określonych przypadkach możliwe jest jednak wykonywanie przez pracownika pracy w te dni. Za pracę w niedziele i święto uważa się zgodnie z zapisami Kodeksu pracy pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godzina 6.00 w następnym dniu. Pracodawca może w swoim zakładzie pracy ustalić inną godzinę.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli nastąpią okoliczności, które spowodują że pracownik nie może wykorzystać takiego dnia wolnego w ciągu 6 dni, wtedy przysługuje mu dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Dopiera w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Pracownikowi wykonującemu pracę w święta pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Pracodawca udzielając dnia wolnego pracownikowi za pracę w niedziele i święta nie ma obowiązku wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia.

Zobacz także: Kiedy pracownik może pracować w niedzielę i święto

Wysokość dodatku

Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. Pracownikowi przysługuje wtedy prawo do dodatku w wysokości 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w niedziele.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w ciągu okresu rozliczeniowego dnia wolnego za pracę pracownika w święto, to wtedy zyskuje on prawo do dodatku za każdą przepracowaną godzinę w święto. Dodatek przysługuje w wysokości 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych. W przypadku pracy w święto przypadające w niedziele stosuje się zasady regulujące pracę w niedzielę.

Pracownicy zatrudnieni w systemie pracy weekendowej, którzy pracują wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta nie otrzymują dodatku za pracę w niedziele i święta.

Zobacz także: Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK